Polish-English (Google Translate)Polnische-Deutsch (Google Translate)Polonais-Français (Google Translate)Польсько-Yкраїнського (Google Translate)Польска-беларускай (Google Translate)Lenkijos-Lietuvos (Google Translate)Poľsko-Slovenská (Google Translate)Lengyel-Magyar (Google Translate)

WYDARZENIA 2017

 

 

Czegóż sobie możemy życzyć w nadchodzącym roku? Abyśmy jako sympatycy gończych polskich (ale też pięknych ogarów polskich) mogli się cieszyć możliwością pracy znaszymi psami w łowiskach, abyśmy nie słyszeli w nadchodzącym roku o odwołanych konkursach pracy psów myśliwskich, aby całe środowisko związane z kynologią pracowało na rzecz użytkowości naszych polskich ras. Myślistwo jest wartością, a nasze środowisko jest istotną jego częścią. Życzmy sobie aby w Nowym Roku osoby od których zależy coś w naszej dziedzinie, a szerzej w łowiectwie, przyczyniały się do jego rozwoju, a nie do ograniczania naszych aktywności. 

Wszystkiego co najlepsze dla Was i Waszych rodzin w Nowym 2018 Roku!

 

Prezes SMGP Marek Kałka

 

Sobotni konkurs obfitował w wydarzenia. Mieliśmy kolejną próbę zablokowania konkursu pracy przez środowiska tzw. "zielonych". Środowiska te powinny zacząć rozumieć, że zakłócanie imprez organizowanych przez PZŁ nie przyniosą oczekiwanych przez nich sutków. Widać jak bardzo nie rozumieją, że szeroko rozumiane  myślistwo oparte jest na przemyślanych i koniecznych działaniach. Blokowanie legalnych imprez mogą z czasem skutkować pozwami. Nie powinny nadwyrężać cierpliwości organizatorów konkursów. "Zieloni" pozornie odwołują się do szlachetnych idei licząc na nieznajomość tematu u części opinii społecznej. Jednak, każdy kto podejdzie do sprawy obiektywnie zrozumie, że myślistwo jest koniecznością, a wyszkolenie psa myśliwskiego, jego udział w trakcie łowów jest gwarancją skuteczności i etycznym wymogiem.

Zagrody szkoleniowe są niezbędne aby przygotować psa do kontaktu z niebezpieczną zwierzyną jaką sa dziki. Oczywiste jest, że właściciel zagrody nie jest zainteresowany aby zagrodowe dziki były ranione i do tego się nie dopuszcza. Ale "zielona" logika jest jaka jest i nie potrzebuje argumentów. Potrzebuje emocji.

Polecamy fragment nagrania (po 2-giej minucie):

http://wroclaw.tvp.pl/33930555/09092017-1830

 

Kilka zdjęć z sobotniego konkursu (wyniki z soboty i niedzieli wkrótce):

 

 

 

 

 

 

(10.09.17)

 

Z początkien września licznik wejść na naszej stronie przekroczył liczbę 1 miliona (licznik wejść rejestruje dobowe wejścia IP każdego komputera gościa i sumuje kolejne dni). Strona istnieje pięć i pół roku. Rekordowa dobowa ilość wejść wyniosła ponad 5 tys.

Cieszymy się, że nasza strona zdobywa Wasze uznanie. Od samego początku staraliśmy się pokaz gończego polskiego jako rasę ściśle powiązaną z pracą w naszych łowiskach. I nieskromnie zauważamy, że to sie nam udało. Nadal będziemy pisać, pokazywać gończego jako rasę wybitnie użytkową. To oczywistość. Jednocześnie zależy nam, aby nasze polujące gończe polskie były piękne eksterierowo. Nie uważamy, że pozostaje nam wybór: albo pasja, albo eksterier. Trzeba się starać o jedno i drugie.

W niedalekim czasie ruszy nasza odnowiona strona (prace nad nią trwają). Mamy nadzieję, że wciąż będziecie do nas zaglądać. Zapraszamy.

 

 

Prezentujemy wstępny kalendarz wystaw w Polsce na rok 2018 (źródło ZKwP):

http://www.zkwp.pl/index.php/ct-menu-item-26/2-uncategorised/213-wystawy-w-polsce-2018-wst 

 

 

(06.09.17)

 

W tym roku mija 30 lat od urodzenia pierwszych rodowodowych gończych polskich w hodowli Cnotliwy Nos FCI. Naszemu Koledze, Wojtkowi Machajowi gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów na kanwie kynologii  myśliwskiej. Darz Bór! 

 

 

 

(06.09.17)

 

 

 

 

VI ZLOT STOWARZYSZENIA MIŁOŚNIKÓW GOŃCZEGO POLSKIEGO, ŻOHATYN 30.09-01.10.2017.

Na przełomie września i października spotykamy się na naszym kolejnym już Zlocie. Nasze spotkania zawsze miały charakter szkoleniowy. Nie inaczej będzie i tym razem. Planujemy dwudniowe szkolenia na dziczej zagrodzie, spotkanie z behawiorystą (polujący myśliwy). Jednym z ważniejszych punktów będzie spotkanie przewodników psów myśliwskich. Porozmawiamy o naszych doświadczeniach, zbliżającym się sezonie. 

Sczegółowy program wkrótce.

Koleżanki, Koledzy chętnych do udziału w naszym ZLOCIE prosimy o zgłaszanie się na nasz adres mailowy. Ilość osób na naszym spotkaniu jest nieograniczona. Jednak ilość psów, które będą wpuszczone do zagrody będzie limitowana (będzie decydowwała kolejność zgłoszenia). Zgłoszenia przyjmujemy do niedzieli 24 września. Zlot jest zasadniczo przewidziany dla członków SMGP. Jednak przewidujemy kilka miejsc dla osób niestowarzyszonych.

Darz Bór!

 

(05.09.17)

 

 

To jeszcze nie ostatnia taka niedziela.

Nasze strzeleckie spotkanie na strzelnicy w Siemianowicach Śląskich, 03.09.  :-) 

Tym razem zdecydowaliśmy się na trap (25 strzałów, w tym 5 próbnych). Konkurencja dynamiczna, niełatwa, ale daje dużo satysfakcji. Następnie przeszliśmy na stanowisko do strzału do "kozła". Tu potrzeba wyciszenia, spokoju. Każdy z nas oddał 6 strzałów, w tym jeden "z wolnej ręki". Na koniec konkurencja dodatkowa, niemyśliwska-strzelanie z pistoletu (po 10 strzałów). Strzelało nas 9 myśliwych. Już wkrótce spotkanie w Krakowie. :-) 

Dziękujemy Kologom: Adamowi Bytnarowi i Markowi Kałce za zorganizowanie naszego strzeleckiego spotkania.

Wyniki:

Trap: 
I miejsce Marek Kałka 9pkt.
II miejsce Adam Bytnar 5pkt
III miejsce Mariusz Zalejski 4pkt

Kula "kozioł": 
I miejsca Marek Kałka, Mariusz Zalejski 46pkt
II miejsce Edward Hałdysz 40pkt
III miejsce Martin Mlady 39pkt

Konkurencja dodatkowa-pistolet (z 20 m):
I miejsce Michał Młot 84pkt
II miejsce Mariusz Zalejski 78pkt
III miejsce Marcin Jaros 72pkt

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(05.09.17)

 

Przedstawiamy krótką relację naszego Kolegi Piotra Jelonkiewicza z polowań z południowej Francji. Ziemi bogatej w historię, również tę łowiecką.

"Jestem po dwóch polowaniach-jedno z nich trwało 6 godzin. Upał. Opolowywaliśmy kanion z wyschniętą rzeką. Bardzo duży teren. Razem z myśliwym z Portugalii przedzierałem się przez krzaki. Na pokocie nic. Dziki były. 6 pudeł też. Moje psy to: Dino jestem z nich dumny. Dunaj- chodzi daleko, ale wraca, Kanto się leni. Dzisiaj było bardzo dużo psów, niektórych ras nie znam. Jest też wiele psów nierasowych. Np. mieszanka foxa i jagteriera. Totalna kynologiczna anarchia-bardzo to lubię. Miałem wrażenie że jestem w raju psich użytków, w świecie równoległym ze sformalizowanym i sztywnym światem  FCI. Cała ta psia mozajka powstała na realnych polowaniach i na szczęscie jeszcze nadal powstaje".
 
 
 
 
 
 
 
 
(01.09.17)
 

 

W najbliższą niedzielę, 3-go września, widzimy się na strzelnicy myśliwskiej w Siemianowicach Śląskich. To już druga w tym roku taka impreza organizowana przez SMGP. Przed rozpoczęciem "zbiorówek" planujemy jeszcze kolejne strzelania w Krakowie. W królewskim mieście będziemy chcieli mieć opiekę instruktora dla osób bez uprawnień.Tym razem będą strzelać wyłącznie myśliwi. Strzelamy w trybie konkursowym: kozioł, trap. Wyniki jeszcze w niedzielę. :-) 

(01.09.17)

 

Krótka relacja naszego Kolegi Piotra, który aktualnie podkłada swoje gończe polskie w Południowej Francji: "Jestem po dwóch polowaniach- jedno trwało 6 godzin.Opolowywaliśmy kanion z wyschniętą rzeką, bardzo duży teren. Razem z gościem z Portugalii przedzierałem się przez krzaki. Pokot - nic. Dziki były- 6 pudeł. Dzisiaj było bardzo dużo psów, niektórych ras nie znam. Wiele psów nierasowych, np. mieszanka foxa i jagteriera (...)".
 
 
 
 
 
 
 
 
 
(21.08.17)
 
 

Ogary polskie! Już wkrótce Wasze święto-XV Klubowa Wystawa Ogarów Polskich. Organizator ZKwP oddział Warszawa. Zapisy do 25 sierpnia.

 

(21.08.17)

 

5-6 sierpnia w Lipowej koło Żywca odbyły się warsztaty dla tropowców. To już cykliczna impreza w ramach działalności SMGP. Osobą odpowiedzialną za warsztaty był Kolega Edward Hałdysz. Zaangażowali sie również Jarosław Płoskonka i Marek Kałka. 

Do warsztatów zgłosiło się 10 przewodników z psami. W przeważającej części były to gończe polskie. Mieliśmy też 3 gończe węgierskie oraz wachtelhunda. Szkolenie było zasadniczo skierowane do młodych, niedoświadczonych psów i przewodników.

W sobotę zajęcia rozpoczęły się o godzinie 9-tej śniadaniem. Energia była potrzebna do kilku godzin pracy w terenie. Kiedy jeden z naszych Kolegów pojechał przygotować ściężkę pokazową, grupa rozpoczęła pracę nad apelem. Ten element jest czasami lekcewożony, ale ci przewodnicy którzy intensywnie pracują ze swoimi psami w łowiskach rozumieją jak ważny to element. To element bezpieczeństwa  ludzi jak i psów (np.przy odwołaniu przy dziku w celu oddania strzału).

 

 

Po dojściu około godziny 12.00 na wysokość 800 m. do miejsca ścieżek szkoleniowych, po chwili przerwy, odbyło się przejście po ścieżce pokazowej. Koledzy Edward Hałdysz, Marek Kałka wskazywali na najczęstsze błędy popełniane przez przewodników (próba bycia mądrzejszym od psa i naprowadzania psa na ścieżkę). Niedoświadczonym przewodnikom pokazano jak należy ścieżki zakładać, na czym polega i jaki jest sens zakładania ścieżek na butach tropowych. Następnie przewodnicy założyli sobie nawzajem niezbyt długie, w zależności od doświadczenia psa, sfarbowane ścieżki. Chwila przerwy i ponowny powrót do apelu-odłożenie psów. Zachowanie każdego psa było omówione. Przed wejściem na ścieżki reakcja na strzał i odpowiedzi na pytania naszych kursantów. Około 15-stej Koledzy ze Stowarzyszenia weszli kolejno z każdym z przewodników na ścieżki komentując zachowania psa, wprowadzając konieczne korekty.

 

 

 

 

Po godzinie 16-stej zjedliśmy obiad. Po nim Kolega Tomasz Cholewa przybliżył nam produkty firmy Garmin, ze szczególnym uwzględnieniem systemów śledzących psy. Mogliśmy też dopytać o różne możliwości konfiguracji sprzętów Garmina.

 

 

Kolejnym punktem warsztatów był swobodny wykład Kolegi Edwarda o różnicach pomiędzy konkursami pracy a warunkami pracy w naturalnych warunkach łowiska. Wykład przerodził się w wymianę doświadczeń. Ten dzień zakończyliśmy ogniskiem i kolacją.

W niedzielę zaraz po śniadaniu rozpoczęły się ćwiczenia związane z apelem oraz ścieżki szkoleniowe. Głównym punktem była praca na trenażerze-sztucznym dziku obłożonym dziczą suknią, poruszającym się na dystansie 35 m. dzięki podwieszeniu na lince. Każdy pies miał do wypracowania krótką sfarbowaną ścieżkę po czym wychodził na "dzika". Pouczające były reakcje psów, które zasadniczo prawidłowo reagowały na sztucznego dzika.

 

 

 

 

 

Po obiedzie kolejne warsztaty w Lipowej zakończyły się.

Koledzy! Udział w warsztatach szkoleniowych bez systematyczności w pracy przewodnika ze swoim psem nie da oczekiwanego efektu. Zachęcamy do wysiłku. Do zobaczenia na kolejnych szkoleniach SMGP. Darz Bór.

 

 

(10.08.17)

 

 

 

24-go czerwca, w Opolu odbyły się nasze regionalne warsztaty dla dzikarzy. Na warsztaty zgłosiło się 15-stu przewodników. 10 gp i 5 op. W trakcie warsztatów o opracy w łowisku ogarów polskich opowiadała nam Koleżanka Natalia Kartawik. Wykład naszej młodszej Koleżanki był interesujący-pokazywał wiele wspólnych cech w charakterystyce pracy w łowisku op i gp.  

W trakcie warsztatów  odbyło się zebranie Zarządu SMGP oraz Walne Zebranie SMGP. Przedstawiono sprawozdanie finansowe i merytoryczne za rok 2016. Podjęto decyzję o utworzeniu w ramach naszego Stowarzyszenia Sekcji Ogara Polskiego. Niemal od samego początku naszej działalności zwracali się do nas przewodnicy ogarów polskich o możliwość dołączenia do SMGP. Po podjęciu uchwały o powstaniu Sekcji Ogara Polskiego taka możliwość sie pojawia. Stowarzyszenie Miłośników Gończego Polskiego nie zmienia kierunku swych działań. Naszym zasadniczym działaniem jest działanie na rzecz gończego polskiego. Sekcja Ogara Polskiego jest ukłonem w kierunku tych Kolegów, w których rękach jest nasza stara rasa psów myśliwskich op, a którzy chcą korzystać z naszych warsztatów, chcą wymieniać swoje doświadczenia. Kordynatorem Sekcji Ogara Polskiego został nasz Kolega Piotr Jelonkiewicz. Kryterium przyjmowania przewodników op będzie podlegało ocenie Zarządu SMGP i Koordynatora. Warunkiem musi być praca użytkowa, praca z psem w łowisku (w wypadku psów starszych).

Po szkoleniowej zagrodzie, wykładach już tradycyjnie spotkaliśmy się na strzelnicy-trap, dzik w przebiegu, kozioł. 

Dziękujemy Koledze Wiesławowi Cholewie, Przewodniczącemu Komisji Kynologiocznej przy ORŁ Opolu za opiekę i komentowanie pracy naszych psów w zagrodzie szkoleniowej. Dziękujemy Koleżance Natalii Kartawik za wykład.

Darz Bór!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(08.08.2017)