Polish-English (Google Translate)Polnische-Deutsch (Google Translate)Polonais-Français (Google Translate)Польсько-Yкраїнського (Google Translate)Польска-беларускай (Google Translate)Lenkijos-Lietuvos (Google Translate)Poľsko-Slovenská (Google Translate)Lengyel-Magyar (Google Translate)

Wrzesień

WYDARZENIA » Rok 2013 » Wrzesień

Słów kilka o Wystawie Klubowej

Tegoroczna Wystawa Klubowa Ogarów Polskich i Gończych Polskich została zorganizowana przez ZKwP  Oddział w Rzeszowie oraz Kluby naszych rodzimych ras myśliwskich. Bardzo dobrze, że od lat wystawę poprzedzają konkursy pracy co podkreśla użytkowość obu ras.

Wystawa miała miejsce  na terenie ośrodka wypoczynkowego „Ursynów” w małej miejscowości Łowisko. Taka lokalizacja u niektórych od początku  budziła zastrzeżenia (daleko dla większości posiadaczy gończych, co też z pewnością przełożyło się na frekwencję), ale z drugiej strony wpisuje się w logikę wystawy klubowej „krążącej” po różnych częściach Polski.

Oceny rozpoczęły się konkurencjami hodowlanymi. Zgodnie z planem i tak jak było podane w katalogu. Gończe Polskie oceniała Pani Magdalena Musiał. Tytuł najlepszego reproduktora uzyskał Zagraj NN  druga lokata przypadła dla Wielkiego Łowcy Kłusująca Sfora (co wydaje się być niedopatrzeniem, gdyż wszystkie dzieci reprezentujące reproduktora były po tej samej suce, co nie jest zgodne z regulaminem). Najlepszą hodowlą została Kłusująca Sfora przed El-Halem i Hodowlą Herbu Węszynos. Najlepszą parą została Bergamotka Etve Odszukać Wiatr i Brylant Kłusująca Sfora. Druga lokata-JUMA Psia Awangarda i  IWAN z Huculskiej Łąki. Trzecie miejsce-Toska Cnotliwy Nos z Morusem Laufer Polski, i czwarte Denar z Leżajskiej Ziemi oraz Kora Leśny Amok.                                                

Następnie odbyły się konkurencje indywidualne. Gończe Polskie oceniała  sędzia z Czech Pani Lenka Frncova. Sędzia poświęcała każdemu psu bardzo dużo czasu sprawdzała bardzo dokładnie budowę ciała. Dotykała każdej kosteczki, mierzyła wysokość każdego psa, dokładnie oglądała zęby. Opisywała psa bardzo dokładnie wpisywała każdy szczegół. Ocena 38 gończych (z 43 zgłoszonych) trwała 3,5 godziny ale na wystawie tej rangi można było sobie na to pozwolić. Bardzo dobrze się stało, że nasze gończe oceniała sędzia z zagranicy. Ważne, w kontekście ostatecznego uznania naszej rasy przez FCI,  jest aby naszą rasę miała okazję oceniać większa ilość sędziów z innych krajów.  I tak sędzia z zagranicy doceniła Walentynkę – El – Halem przyznając jej tytuł Zwycięzcy Klubu, BOB.

Tradycyjnie już można było bezpłatnie zbadać wzrok swemu psu. Ta inicjatywa jest cenna, ponieważ umożliwia ustalenie zakresu genetycznych wad wzroku.                                                         

Klub Gończego Polskiego zadbał o ciekawe gadżety, nagrody. Każdy wystawca dostał koszulkę, kubek, torbę i nalkejkę z Gończym Polskim. Również numerki startowe były w formie rozety, co podkreślało uroczystą formę tej wystawy. Jeszcze może przybliżę nagrody i sponsorów.

BIO-FARM sp. z o. o. Hubert Głowiński – dyplom oraz 15 kg karmy dla najmłodszego przedstawiciela rasy Gończy Polski ( psa – samca ) z klasy użytkowej.

Beata i Arkadiusz Płotka - Koszulki dla każdego uczestnika wystawy. Ponadto wartościowe nagrody rzeczowe.

Hodowla „Herbu Bazyl FCI” Magdalena Kuśmierczyk – rozety dla zwycięzców  w klasach, konkurencje hodowlane i finałowe oraz numerki startowe.

Małgorzata Strzelczyk-Nowak – obrazki.

Marian Paweł Bocianowski – prace autorskie dla BOB

Wojciech Gawroński – naklejki na samochód z wizerunkiem Gończego dla każdego wystawcy

Klub Ogara Polskiego i Klub Gończego Polskiego – puchary na konkurencje hodowlane i finałowe, puchary za I lokatę w klasie.

ZkwP o/Rzeszów – torby Eco oraz kubki okolicznościowe dla każdego wystawcy.

Oraz oczywiście Stowarzyszenie Miłośników Gończego Polskiego - książki "Kynologia łowiecka" dla najlepszego psa i suki w klasie użytkowej.                                                                          

Obok wielu pozytywów należy napisać też o negatywach. Nie w celu niekonstruktywnej krytyki, ale po to aby pewne rzeczy w przyszłości poprawić. Klub Gończego Polskiego powinien zadbać aby przed  wystawą w internecie na stronie Klubowej lub właściwego Oddziału  był przynajmniej dostęp do listy wystawców. Niestety tym razem nie było żadnych oficjalnych wiadomości co do stawki jaka będzie uczestniczyć w tak ważnej wystawie dla naszych Gończych. Jednak niektóre osoby z jakiś względów potrafiły dotrzeć do pełnej stawki. Było to trochę nie w porządku w stosunku do innych uczestników wystawy.

Nie najlepsza była jakości podłoża, gdzie usytuowane były ringi.  Było czuć, że trawa była przesiąknięta „psami” właścicielki terenu ze względu na prowadzoną na tym terenie hodowlę psów (m.in.owczarki kaukaskie). Było widać, że niektórym naszym gończakom to przeszkadzało (rozpraszało).                                                                                                                                      

Wystawę Klubową uważam za udaną (choć i pogoda nas nie rozpieszczała). Przebiegła w miłej atmosferze - rozmów i opowieści nie było końca. My z Ictusem zdobyliśmy kolejne doświadczenie choć po przejechaniu 430 km czuliśmy się bardzo zmęczeni. Po oficjalnym zakończeniu wystawy grono wystawców przeniosło się w  nieco mniej oficjalne miejsce i rozmowy trwały do późnych godzin wieczornych. Miejmy nadzieję, że w przyszłym roku do Strzelec Opolskich zjedzie się większe grono pasjonatów naszych Polskich ras.

 

                                                                                                                 Darz Bór!

                                                                                                                 Piotr Skorochoda, myśliwy.

 

Konkursy pracy poprzedzające Wystawę Klubową Ogarów i Gończych.

W dniach poprzedzających Wystawę Klubową Ogarów i Gończych polskich odbyły się konkursy tropowców i dzikarzy dla tych ras. Organizatorem 2-ch imprez był Zarząd Okręgowy PZŁ w Rzeszowie. „Regionalny Konkurs Tropowców dla Ogarów i Gończych Polskich" odbył się w dniu 19.09.2013 r. w Osadzie Myśliwskiej MORGI, na terenie obwodu Koła Łowieckiego „KNIEJA" ze Stalowej Woli.

Do oceny konkursu zaproszono zespół Sędziów: Józef Jędral jako przewodniczący oraz Marian Paweł Bocianowski, Piotr Zając, Krzysztof Fryc i Marek Mistal. Organizatora reprezentował przedstawiciel ORŁ kol. Kazimierz Kriger, dzięki któremu poznaliśmy historię tych terenów. Swoją krótką, lecz interesującą prelekcją (bez slajdów) zaciekawił uczestników i zaproszonych gości.

Do konkursu tropowców stanęło dziesięć psów siedem rasy Gończy polski i trzy rasy Ogar polski. Konkurs z dyplomami ukończyło 8 psów, zwycięzcą został doświadczony Ogar Bruder. W stawce było dużo psów młodych, z roczników 2011 i 2012.

Należy wspomnieć o doskonałej organizacji konkursu, widoczne było duże zaangażowanie członków tego koła, poczynając od kuchni, gdzie czuwał Leon Fila z kolegami, poprzez układ ścieżek tropowych, aż po oprawę artystyczną w postaci sygnałów myśliwskich w wykonaniu rodzeństwa: Sebastiana i Klaudii (dziewczyna z pięknym warkoczem!). Nad całością czuwał prezes Koła kol. Tomasz Adamczyk.

Następnego dnia odbył się "Regionalny Konkurs Pracy Dzikarzy dla Ogarów i Gończych Polskich" w Osadzie Myśliwskiej, w miejscowości Trześń k/ Kolbuszowej, na terenie obwodu Koła Łowieckiego „Borek” z Kolbuszowej.

Konkurs oceniał ten sam skład komisji sędziowskiej, z małą roszadą: przewodniczącym był Marian Paweł Bocianowski.

Organizatora w tym dniu reprezentował Łowczy Okręgowy PZŁ w Rzeszowie kol. Zdzisław Siewierski. W konkursie dzikarzy wzięło udział 17 psów trzy Ogary polskie i 14 Gończych polskich. Jeden GP wziął udział w próbach. Konkurs wygrał doświadczony pies GP ARES z Przedborskiego Gaju. Na uwagę zasługuje młoda suka ADA z Górskich Przesmyków, która dwukrotnie, dzień po dniu zajęła trzecie miejsce. W zagrodzie były trzy loszki przelatki, jedna z nich dość ostra potraktowała gwizdem zwycięzcę Wystawy Klubowej Walentynkę El – halem a niejednego psa mocno pogoniła. Tak jak poprzedniego dnia myśliwi KŁ „Borek”, z prezesem kol. Marianem Stąporem włącznie, byli mocno zaangażowani w organizację konkursu dzikarzy: od grilla począwszy, poprzez sygnalistę Grzegorza, a szczególnie do komunikacji na ścieżkach tropowych, które były oddalone od kwatery o około 10 km. Dzięki sprawnej organizacji konkurs zakończył się około godz 15. Dobrze prowadzony był sekretariat konkursu, nad którym czuwała wszechobecna Ania uzupełniając na bieżąco wyniki na tablicy.

Ścieżki na obydwu konkursach były naprawdę trudne, bardzo dużo zwodniczych tropów, ciężko było utrzymać koncentrację psa, wszechobecni grzybiarze również nie pomagali w utrzymaniu psa na tropie. Podczas konkursu tropowców wiał silny wiatr przesuwając tunel zapachowy o kilka metrów.

Na zakończenie chciałbym wymienić także tych, bez których nie byłoby pamiątek dla uczestników oraz nagród dla zwycięzców. Sponsorami byli: Arkadiusz Płotka, Burmistrz Kolbuszowej Jan Zuba, Wójt Gminy Niwka Pani Elwira Wróbel, Nadleśniczy Bartłomiej Peret z Nadleśnictwa Kolbuszowa, dystrybutor karmy „husse”. Poza tradycyjnymi konkurencjami jeden ze sponsorów wzbogacił konkurs i ufundował puchary dla:

  • najpiękniejszego psa konkursu pracy tropowców i dzikarzy
  • najstarszego psa konkursu pracy tropowców i dzikarzy
  • najmłodszego psa konkursu pracy tropowców i dzikarzy
  • najlepszego przewodnika konkursu pracy tropowców i dzikarzy
  • pechowca konkursu pracy tropowców i dzikarzy

Jeden z uczestników zaproponował Łowczemu Okręgowemu, by na tej zagrodzie zorganizował międzynarodowy konkurs dzikarzy, uważam, że za taką organizację rzeczywiście należy się choćby krajowy konkurs ZO PZŁ Rzeszów.

W podsumowaniu: raz jeszcze wielkie gratulacje należą się organizatorom za doskonale zorganizowane oba konkursy. Odbywały się one w prawdziwie koleżeńskiej atmosferze. Podziękowania również dla sędziów za wykonaną pracę oraz uczestników za budowanie przyjemnego klimatu tych imprez.

 

                                                                                                               Darz Bór!                                                                                                                                                Jacek Rowicki, myśliwy.

 

(zdjęcie Jolanta Białas)

 

(zdjęcia Alina Piotrowska)

 

 

Zapraszamy do przeczytania artykułu "Z gończym przez wieki". Przybliży Wam historię gończych na ziemiach polskich od średniowiecza do lat 30-stych ubiegłego wieku. Artykuł w skróconej wersji ukazał się w biuletynie klubowym wydanym z okazji Wystawy Klubowej.

Artykuł: http://www.gonczypolski.org/?pl_z-gonczym-przez-wieki,85

 

ZNAMY JUŻ ZWYCIĘZCÓW WYSTAWY KLUBOWEJ W RASIE GOŃCZY POLSKI!

GRAMEN KŁUSUJĄCA SFORA - ZWYCIĘZCA KLUBU

WALENTYKA EL-HALEM - ZWYCIĘZCA KLUBU, BOB

GRATULUJEMY!

 

KLUBÓWKA DOBIEGŁA KOŃCA. PONIŻEJ PRZEDSTAWIAMY JESZCZE NIEPEŁNE WYNIKI WYSTAWY:

PSY
 

Klasa baby                                                                                                                      

MORUS Laufer Polski lok 1
REMO Leśne Nienasycenie lok 2

 

Klasa szczeniąt                                                                                                              

LITWOR Herbu Węszynos lok 1
 

Klasa młodzieży                                                                                                                  

DENAR z Leżajskiej Ziemi oc dosk.
ICTUS z Rogu Trzech książąt lok.4 oc dosk.
KAPSEL Piwniczański Jazgot lok. 2 oc dosk.
KOWAL Piwniczański Jazgot lok. 3 oc dosk.
LANCET Czarna Złaja  lok. 1 oc dosk. NJwR, Młodzieżowy Zwycięzca Klubu, I BIS Junior

Klasa pośrednia
                                                                                                                       

BOY Gończy Mazowiecki nb
IWAN z Huculskiej Łąki lok 1
JANCZAR Herbu Węszynos lok 2

Klasa otwarta
                                                                                                                      

FARGO Smogorzewska Zagroda nb
HETMAN NN lok1
KEISER Garncarskie Uroczysko nb
LEGAT Leśne Nienasycenie nb

 

Klasa użytkowa

GRAMEN Kłusująca Sfora lok 1 oc dosk. CWC Zwycięzca Klubu
POMYK Gończa Ostoja  lok 2
PORTOS Gończa Ostoja  lok 3

Klasa championów


BRYLANT Kłusująca Sfora lok 1oc dosk. CWC
HALICZ Gończa Fantazja  lok 2

Klasa Weteranów
                                                                                                                      

OPUS Kłusująca Sfora lok 1

SUKI

Klasa szczeniąt

CYTRA Mahoniowa Sfora lok 2
KLAMRA El Halem lok 1

Klasa młodzieży
                                                                                                                     

AURA Karpacka Arkadia lok.4
HUSARIA Kłusująca Sfora lok.2
IMPALA z Rogu Trzech Książąt lok.3
TOSCA Cnotliwy Nos lok 1 oc dosk. Młodzieżowy Zwycięzca Klubu

Klasa pośrednia


BERGAMOTKA ETVE Odszukać Wiatr lok. 3
ISTRA z Huculskiej Łąki nb
JUMA Psia Awangarda lok.4
KAJA Leśny Amok lok 2 oc dosk
KORA Leśny Amok
WALENTYNKA El Halem  lok 1 oc dosk CWC Zwycięzca BOB I BIS

Klasa otwarta
                                                                                                                      

BAKA z Górskich Przesmyków lok 1
DUMKA z Elklandu lok 4
SZLACHCIANKA El- Halem lok 3
ŚPIEWKA z Beskidzkich Wysp lok 2


Klasa użytkowa                                                                                                                     

HUBA Gończa Fantazja lok 2
STRUGA Melodyjny Gon lok 1

Klasa championów
                                                                                                              

NUTA Leśne Nienasycenie lok 2
PETRA El-Halem lok 1

Klasa weteranów                                                                                                                 

BORÓWKA Herbu Węszynos lok 2
SZABLA Kłusująca Sfora lok 1 NWwR

 

Psy od lewej: Gramen Kłusująca Sfora, Walentynka El-Halem, Lancet Czarna Złaja

(zdjęcia dzięki uprzejmości Aliny Piotrowskiej)

 

 

 

Stowarzyszenie Miłośników Gończego Polskiego chcąc uhonorować przewodników, którzy zarówno dbają o wykorzystanie użytkowych cech gończego polskiego jak i prezentację go na wystawach, ufundowało nagrody dla najlepszego psa oraz suki w klasie użytkowej podczas wystawy Klubowej. Mamy nadzieję, że książka "Kynologia łowiecka" przyczyni się do dalszego rozwijania pasji (tym razem ludzkiej).

 

Wyniki Regionalnego Konkursu Pracy Dzikarzy dla Ogarów i Gończych Polskich Grobla-Trześń 20.09.2013r.:

 

1.ARES Z Przedborskiego Gaju - GP - dypl. I st. 160 pkt.

2.TAO Goniec Małopolski - GP - dypl. I st. 150 pkt.

3.ADA Z Górskich Przesmyków - GP - dypl. I st. 140 pkt.

4.FARGO Smogorzewska Zagroda - GP - dypl. I st. 140 pkt.

5.POMYK Gończa Ostoja - GP - dypl. I st. 138 pkt.

6.NAGANT Asanegra - GP - dypl. I st. 138 pkt.

7.CHYB Gończa Radość - GP - dypl. I st. 138 pkt.

8.SUŁEK Laufer Polski - GP - dypl. I st. 138 pkt.

9.WALENTYNKA El-Halem - GP - dypl. II st. 132 pkt.

10.IMPRESJA Z Beskidzkich Wysp - OP - dypl. II st. 132 pkt.

11.ISKRA Cnotliwy Nos - GP - dypl. II st. 126 pkt.

12.KAJA Leśny Amok - GP - dypl. II st. 107 pkt.

13.NINA Z Łopienia - OP - dypl. II st. 107 pkt.

14.GRAMEN Kłusująca Sfora - GP - dypl. II st. 104 pkt.

Bez dyplomu:

LASEK Cnotliwy Nos - GP

MROK Z Beskidzkich Wysp - GP

EGAR Z Beskidzkich Wysp - OP

 

SERDECZNIE GRATULUJEMY!

 

(zdjęcia dzięki uprzejmości Aliny Piotrowskiej)

 

Wyniki Regionalnego Konkursu Pracy Tropowców dla Ogarów i Gończych Polskich Kamień-Morgi 19.09.2013r.:
 
1.BRUDER - OP- dyp.I st. CPC
2.BORÓWKA Herbu Węszynos - GP-dyp.I st.
3.ADA z Górskich Przesmyków -GP-dyp.I st.
4.GRAMEN Kłusująca Sfora -GP-dyp.I st.
5.EGAR z Beskidzkich Wysp-OP-dyp.I st.
6.ANIMUSZ Herbu Węszynos-OP-dyp.I st.
7.HUBA Gończa Fantazja-GP-dyp. I st.
8.KAJA Leśny Amok -GP-dyp. II st.

9.POMYK Gończa Ostoja - bez dyplomu
PORTOS Gończa Ostoja - wycofany przez przewodnika.
 
NASZE GRATULACJE!
 

 

Dziś i w piątek gończe i ogary uczestniczą w konkursach pracy tropowców i dzikarzy. Współzawodnictwo na sfarbowanych ścieżkach i w dziczej zagrodzie poprzedza sobotnią Klubową Wystawę Ogarów i Gończych Polskich oraz niedzielną Krajową Wystawę Psów Myśliwskich. Konkursy, choć nie są naturalnym środowiskiem gończych mogą przysporzyć wiele emocji, ale również wiedzy na temat ich pasji. Polecamy ciekawy artykuł naszej Koleżanki Marty Jaworskiej "Udział gończych polskich w konkursach pracy psów myśliwskich w latach 1999-2012", który w nieco okrojonej formie ukazał się w Biuletynie Klubowym (do nabycia podczas Klubówki).

Artykuł w zakładce "szkolenia": http://www.gonczypolski.org/?pl_udzial-gonczych-polskich-w-konkursach-pracy-psow-mysliwskich-w-latach-1999-2012,83

 

 

 

 

 

 

W dniu 7.09.2013 przy wspaniałej, słonecznej pogodzie został rozegrany konkurs Tropowców i Posokowców na strzelnicy myśliwskiej w Krotoszynie.

Na starcie stanęło 9 tropowców i 3 posokowce. Tropowce:  4 GP, 2 beagle, 1 OP, 1 płochacz niemiecki, 1 wyżeł włoski krótkowłosy,  Posokowce wszystkie 3 to posokowce bawarskie.

Komisja sędziowska w składzie Marian Paweł Bocianowski – przewodniczący, Henryk Ordanik i Wojciech Stan.

Ścieżki były przejrzyste, położone w mieszanym lesie, regulaminowo oznaczone większości psom nie sprawiły większych kłopotów. Na końcu ścieżki martwy warchlak. Tu należy wspomnieć o doskonałej organizacji podczas konkursu. Nie było jak to czasem bywa na konkursach zbędnego czekania, komunikacja pomiędzy sędziami i obsługującym poprzez krótkofalówki i dzięki temu konkurencje zakończyły się około godziny 14.00. Podczas godzinnej przerwy serwowano kiełbaskę z rożna i kaszankę i w tym czasie pracowała Komisja Sędziowska a następnie ogłoszono wyniki przy dźwiękach sygnałów myśliwskich.

Konkurs należy  zaliczyć do udanych. I tu nie mogę nie wspomnieć raz jeszcze o doskonałej organizacji i podziękować tą drogą Organizatorom za stworzenie prawdziwie koleżeńskiej atmosfery, która niewątpliwie miała również wpływ na ogólnie dobre wyniki samego konkursu. Przyznam, że po raz drugi już byłem na konkursie w Krotoszynie i jechałem tam właśnie dla tego klimatu, który tworzą Organizatorzy. Celowo nie wymieniam ich nazwisk gdyż nie znam wszystkich a nie chciałbym nikogo pominąć. Do tego wszystkiego pogoda nie spłatała nam figla i do końca było bardzo pogodnie.

Rezultaty konkursu od soboty w zakładce: "wyniki".

(Opis konkursu, zdjęcia i wyniki - Kolega Andrzej Kamyszek)