Polish-English (Google Translate)Polnische-Deutsch (Google Translate)Polonais-Français (Google Translate)Польсько-Yкраїнського (Google Translate)Польска-беларускай (Google Translate)Lenkijos-Lietuvos (Google Translate)Poľsko-Slovenská (Google Translate)Lengyel-Magyar (Google Translate)

Wrzesień

WYDARZENIA » Rok 2014 » Wrzesień

,,Galicyjskie Łowy'' to nowa książka wydawnictwa Mirczumet. Wydawca od lat przywiązuje dużą uwagę do starannego doboru zarówno tematyki jak i autorów gwarantujących wysoki poziom merytoryczny.

 

 

Nowa książka ukaże się około 10 października, a zawierać będzie wspomnienia myśliwych z Krynicy Zdroju, Kamionnej, Gorlic, Sanoka i Zagórza. Autorami są: Julian Huta, Wojtek Machaj, Henryk Pałasiewicz, Juliusz Pałasiewicz, Piotr Pasek i Andrzej Radzik. Materiał zawarty na kartach ksiązki zapowiada się niezwykle ciekawie i różnorodnie. Książka "Galicyjskie Łowy" będzie zawierać krótką historię kół, ale głównie pasjonujące opowieści o polowaniach i arcyciekawych  ludziach.

Do książki dołączony będzie film dokumentalny ,,Od Komańczy po Góry Słonne'', w którym zobaczymy przepiękne tereny łowieckie i polowania na dziki i jelenie, plenerowe wspomnienia myśliwych, a wszystko okraszone poruszającą muzyką Karpat. 

Jeden z rozdziałów napisał członek naszego Stowarzyszenia, myśliwy, hodowca gończego polskiego Wojtek Machaj. Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem jego wspomnień:

http://gonczypolski.org/?pl_fragment-ksiazki-galicyjskie-lowy-,776

 

Promocja książki odbędzie się dnia 18. października w Zagórzu koło Sanoka. Zapraszamy!

Książka będzie do nabycia w Wydawnictwie Mirczumet drogą internetową: 

http://www.mirczumet-wydawnictwo.pl/

 

(28.09.2014)

 

Gps-jeden z systemów satelitarnych coraz szerzej wykorzystuje się w łowiectwie do namierzania pozycji polujących psów. Zapraszamy do zapoznania się z artukułem Edwarda Hałdysza "Czy warto kupić Garmina?":

http://www.gonczypolski.org/?pl_gps-dla-psa-mysliwskiego,775

 

 

W sobotę 6 września w Studzionce niedaleko Pszczyny Stowarzyszenie Miłośników Gończego Polskiego wraz Komisją Kynologiczną przy Katowickim Oddziale PZŁ zorganizowały warsztaty dla tropowców.

Od lat jako myśliwi widzimy wzrost zainteresowania pracą użytkową właścicieli ras myśliwskich. Niektórzy z nich to osoby początkujące w tej dziedzinie. Wśród nich są myśliwi, stażyści i osoby nie związane z łowiectwem. Łączy ich chęć pracy z własnym psem. Większość regularnie bierze udział w polowaniach. A ci przewodnicy, którzy nie polują są przychylni łowiectwu i są odporni na nieuzasadnioną propagandę antymyśliwską. Warsztaty, obok pracy z psem, są okazją do integracji środowiska.

Przygotowania do przeprowadzenia warsztatów rozpoczęły się pod koniec lipca. Dzięki zaangażowaniu się Kolegi Konrada Witosza - Przewodniczącego Komisji Kynologicznej PZŁ udało się wstępnie ustalić tereny leśne na których moglibyśmy przeprowadzić warsztaty. Bardzo dla nas pomocny był Kolega Bolesław Oracz-myśliwy, leśnik. Wskazał nam teren pod wylewanie ścieżek tropowych oraz wyraził zgodę na udostępnienie wiaty KŁ „Leśnik”. Następnie rozpoczął się etap uzyskiwania formalnej zgody Nadleśnictwa „Kobiór”. Po kilku tygodniach mieliśmy wszystkie wymagane zgody.

Założeniem wspólnych warsztatów było szkolenie przewodników z zakresu wiedzy teoretycznej i praktycznej pracy na tropie. Rozpoczęły się one oficjalnym przywitaniem uczestników przez przedstawicieli organizatorów.

Na wstępie Prezes SMGP Marek Kałka przedstawił uczestnikom Przewodniczącego Komisji Kynologicznej PZŁ – Konrada Witosza oraz członka Komisji Kynologicznej –Stefana Kusza.

Kolega Stefan Kusz, który ma wieloletnie doświadczenie w pracy z psami podzielił się swoją ogromną wiedzą prowadząc wykład.

Kolega Stefan Kusz, który ma wieloletnie doświadczenie w pracy z psami podzielił się swoją ogromną wiedzą prowadząc wykład.

Gwizdek

Reakcja na strzał

 

Zwrócono też uwagę na praktyczne aspekty poszukiwania postrzałka, niejednokrotnie w ciężkim, niedostępnym terenie.

Poszukiwanie postrzałka

 

Omówione zostały podstawowe elementy wyposażenia przewodnika podczas pracy na tropie – takie jak obroża, otok, woda.

 

Obroża, otok, woda do picia - niezbędne elementy przy układaniu tropowca

Zaciekawieni słuchacze mieli możliwość zadawania pytań naszemu wykładowcy, który z chęcią udzielał wyczerpujących odpowiedzi, doradzając w jaki sposób pracować z psem.

Po zakończeniu wykładu i towarzyszącej mu dyskusji przeszliśmy do następnej części warsztatów – ścieżki pokazowej.

 

Ścieżka pokazowa - przygotowanie.

 

Na skraju lasu, na odkrytym terenie została przygotowana krótka ścieżka tropowa, którą przeszedł młody gończy polski z przewodnikiem Edwardem Hałdyszem.

 

Był to niezwykły pokaz współpracy przewodnika i psa.

Ścieżka tropowa zakończyła się sukcesem.

 

 

Ścieżka tropowa i dojście dzika

 

Wszystkie etapy począwszy od szukania zestrzału zostały omówione przez Stefana Kusza.

 

Omówienie ścieżki pokazowej

 

Tymczasem na uczestników warsztatów czekało 14 wcześniej przygotowanych ścieżek tropowych dopasowanych ze względu na stopień trudności pod konkretnego psa.

W warsztatach, oprócz gończych polskich, które zdecydowanie przeważały liczebnie, brały udział ogary polskie i posokowiec bawarski.

 

Początkujący przewodnicy mogli liczyć na pomoc bardziej doświadczonych kolegów, którzy towarzysząc im na ścieżce udzielali cennych wskazówek i rad.

 

A po pracy przyszedł czas na podsumowanie ścieżek tropowych i omówienie pracy psów i efektów. Był też oczywiście czas na rozmowy nie tylko na psie tematy oraz poczęstunek.

Warsztaty dla tropowców i posokowców stały się zapowiedzią dalszej współpracy Stowarzyszenia Miłośników Gończego Polskiego z Polskim Związkiem Łowieckim.

 

Dziękujemy organizatorom, wykładowcom oraz wszystkim uczestnikom warsztatów za obecność i zaangażowanie.

Piknik myśliwski "Myśliwi dla Skierniewic" 20.09.2014.  

Na wstępie należy pogratulować Kolegom myśliwym tak dobrze zorganizowanej imprezy. To co najbardziej wartościowe, to fakt, że myśliwskie spotkanie zostało szeroko otwarte dla lokalnej społeczności-obok myśliwych widzieliśmy całe rodziny odwiedzające stoiska, przyglądające się prezentacjom pokazywanym na scenie. Nic lepiej nie bedzie promowało rodzimej kultury łowieckiej niż szeroka dostępność podobnych imprez. Organizatorzy zadbali o wiele atrakcji. Nudno nie było. Dla nas gończarzy był to czas na spotkanie się, porozmawianie na tematy nam bliskie-polowania z psami.

 

 

 

Koleżanka Klaudia właśnie powiedziała "tak" dla stażu myśliwskiego.

 

Na pikniku mieliśmy okazję opowiedzieć o historii i użytkowości gończych polskich. 

 

 

 

Gościem pikniku był Mistrz kulinarny Karol Okrasa. Nie obyło się bez degustacji dzika i bigosu.

 

Gończe przyciągały uwagę przybywających na imprezę...

 

 

 

... a niektóre w tym czasie miały inne zajęcia...

 

Jedną z wielu atrakcji była prezentacja ptaków drapieżnych...

 

Skierniewicki piknik nie mógł nudzić. Z pewnością był atrakcyjny dla każdego kto skorzystał z zaproszenia braci łowieckiej. Do zobaczenia w przyszłym roku!

 

(24.09.2014)

 

 

Gończy polski jest psem myśliwskim. Jednak świetnie radzi sobie w innych dziedzinach wykorzystując swoje wrodzone umiejętności. Zapraszamy do zapoznania się z artykułem Tomasza Karwatha o mantrailingu czyli tropieniu po zapachu indywidualnym: http://www.gonczypolski.org/?pl_mantrailing,692

Sędzia główny: Zdzisław Borowiec
Sędziowie: Józef Jędral, Grzegorz Lietz, Wojciech Tarnowski, Dariusz Spisak.
 
(19.09.2014)
 

Kolejna ciekawe spotkanie myśliwych. Tym razem w Skierniewicach. Każda taka impreza, to możliwość spotkania się, porozmawiania. Polecamy gorąco! My też tam będziemy. Do zobaczenia 20 września w Skierniewicach.

 

Piknik rozpoczyna się o godzinie 13-stej. W bogatym programie przewidziane są m.in. pokazy sokołów i psów ras myśliwskich (gończe polskie będą prezentowane o 16.10). Swoją myśliwską kuchnię będzie prezentował Mistrz Karol Okrasa. Są przewidziane konkursy, quizy dla dzieci i dorosłych. ZAPRASZAMY.

 

II Regionalny Konkurs Tropowców im. Płk Józefa Pawłusiewicza, 6 września, Zamostki.

 

Na miejscu zbiórki o 7.30 powitał nas… bardzo rześki poranek. Wszyscy szybko doceniliśmy rozpalone ognisko, ale też mieliśmy nadzieję na udaną pracę psów. W końcu niższa temperatura zawsze sprzyja tropieniu.

Na konkurs, który przeznaczony jest tylko dla ogarów i gończych polskich zgłosiło się 15 psów (8 gp, 6op, 1 coogar). Sędzią głównym konkursu był kolega Piotr Zając.

 

Komisja sędziowska

 

Przewodnicy z psami

 

Po oficjalnym rozpoczęciu konkursu i wylosowaniu numerów ścieżek zaczęliśmy odłożenie. Część psów była odkładana na uwięzi, część luzem, ale większość dobrze poradziła sobie z tą konkurencją. Wkrótce wszyscy przeszli na początki ścieżek. Podczas oczekiwania na swoją kolej tradycyjnie spędziliśmy czas na  długich rozmowach o psach, tak że nawet się nie zorientowaliśmy, kiedy słońce zaczęło coraz mocniej grzać, a temperatura rosnąć. Kiedy udało się wejść na ścieżki gorąc odczuły nie tylko nosy naszych tropowców, ale także my sami. W trakcie pracy na otoku wielu z nas spotkało też grzybiarzy, którzy tego dnia masowo spacerowali idealnie prostopadle do ścieżek. Ile ze ścieżki nr 3 było np. na tej z nr 7, tego nie wie nikt J. Co bardzo cenne, sędziowie chętnie dzielili się wiedzą i komentowali pracę psów po jej zakończeniu.

W międzyczasie oczekiwania na wyniki, mogliśmy porozmawiać o psach i nie tylko oraz posilić się pysznymi wyrobami z dziczyzny czy domowego wypieku ciastami (w tym sernikiem bez rodzynek! ;-)). Wiele osób było też zainteresowanych małą wystawą o płk. Pawłusiewiczu i jego wkładzie w odbudowę rasy gp, przygotowaną przez Organizatorów Konkursu.

 

Dzięki zaangażowaniu Organizatorów dopisali Sponsorzy – liczba nagród była imponująca

 

Wkrótce po ciepłym posiłku poznaliśmy wyniki konkursu. Potwierdziły one trudne warunki, w jakich pracowały psy, co podkreślili także sędziowie podczas rozdawania dyplomów.

Zwyciężył Grot z Huculskiej Łąki, który jako jedyny tego dnia zdobył maksymalną liczbę punktów – brawo!

 

 

LOKATA

NAZWA PSA

RASA

PUNKTY

DYPLOM

1

GROT Z Huculskiej Łąki

gończy polski

100

I

2

ECHO Olfactus

ogar polski

92

I

3

ELEGANT Poszły w Las

ogar polski

86

I

4

KNIEJA Z Elklandu

gończy polski

80

III

5

SZULER Z Willi pod Sosnami

gończy polski

73

III

6

BAJKA Gradzicza Sfora

gończy polski

72

III

7

LEŚNY Z Jaśminowej Ulicy

ogar polski

70

III

8

LENTO Z Książęcych Borów

gończy polski

64

III

9

ŁOZA Z Jaśminowej Ulicy

ogar polski

64

III

 

OPOKA Olfactus

ogar polski

56

b.d.
 

HONEY z Krainy Łowów

gończy polski

56

b.d.
 

DUNIA Leszczynowy Gaj

gończy polski

20

b.d.
 

UGRYŹ Na Tropie

ogar polski

12

b.d.

 

SOOKIE z Willi pod Sosnami

gończy polski

12

b.d.

 

FURIA Psia Awangarda

coogar

9

b.d.

 

 

Najlepszym Przewodnikiem Konkursu została nasza Koleżanka Klaudia Krupicz (gp Lento Z Książęcych Borów). Gratulujemy!

 

Nie dla wszystkich były to wymarzone wyniki. Nie wpłynęły jednak na nasze dobre humory po tak miło spędzonym dniu! Dziękujemy Organizatorom za cudowny dzień i piękną oprawę konkursu.

 

(14.09.2014)

 

 

06.09.2014 Studzionka - warsztaty dla tropowców.

 

Kilka fotek z dzisiejszych warsztatów:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Opis z warsztatów wkrótce.

(08.09.2014)