Polish-English (Google Translate)Polnische-Deutsch (Google Translate)Polonais-Français (Google Translate)Польсько-Yкраїнського (Google Translate)Польска-беларускай (Google Translate)Lenkijos-Lietuvos (Google Translate)Poľsko-Slovenská (Google Translate)Lengyel-Magyar (Google Translate)

5-6 lipca - warsztaty w Lipowej czyli góralski wyćwik

WYDARZENIA » Rok 2017 » 5-6 lipca - warsztaty w Lipowej czyli góralski wyćwik

5-6 sierpnia w Lipowej koło Żywca odbyły się warsztaty dla tropowców. To już cykliczna impreza w ramach działalności SMGP. Osobą odpowiedzialną za warsztaty był Kolega Edward Hałdysz. Zaangażowali sie również Jarosław Płoskonka i Marek Kałka. 

Do warsztatów zgłosiło się 10 przewodników z psami. W przeważającej części były to gończe polskie. Mieliśmy też 3 gończe węgierskie oraz wachtelhunda. Szkolenie było zasadniczo skierowane do młodych, niedoświadczonych psów i przewodników.

W sobotę zajęcia rozpoczęły się o godzinie 9-tej śniadaniem. Energia była potrzebna do kilku godzin pracy w terenie. Kiedy jeden z naszych Kolegów pojechał przygotować ściężkę pokazową, grupa rozpoczęła pracę nad apelem. Ten element jest czasami lekcewożony, ale ci przewodnicy którzy intensywnie pracują ze swoimi psami w łowiskach rozumieją jak ważny to element. To element bezpieczeństwa  ludzi jak i psów (np.przy odwołaniu przy dziku w celu oddania strzału).

 

 

Po dojściu około godziny 12.00 na wysokość 800 m. do miejsca ścieżek szkoleniowych, po chwili przerwy, odbyło się przejście po ścieżce pokazowej. Koledzy Edward Hałdysz, Marek Kałka wskazywali na najczęstsze błędy popełniane przez przewodników (próba bycia mądrzejszym od psa i naprowadzania psa na ścieżkę). Niedoświadczonym przewodnikom pokazano jak należy ścieżki zakładać, na czym polega i jaki jest sens zakładania ścieżek na butach tropowych. Następnie przewodnicy założyli sobie nawzajem niezbyt długie, w zależności od doświadczenia psa, sfarbowane ścieżki. Chwila przerwy i ponowny powrót do apelu-odłożenie psów. Zachowanie każdego psa było omówione. Przed wejściem na ścieżki reakcja na strzał i odpowiedzi na pytania naszych kursantów. Około 15-stej Koledzy ze Stowarzyszenia weszli kolejno z każdym z przewodników na ścieżki komentując zachowania psa, wprowadzając konieczne korekty.

 

 

 

 

Po godzinie 16-stej zjedliśmy obiad. Po nim Kolega Tomasz Cholewa przybliżył nam produkty firmy Garmin, ze szczególnym uwzględnieniem systemów śledzących psy. Mogliśmy też dopytać o różne możliwości konfiguracji sprzętów Garmina.

 

 

Kolejnym punktem warsztatów był swobodny wykład Kolegi Edwarda o różnicach pomiędzy konkursami pracy a warunkami pracy w naturalnych warunkach łowiska. Wykład przerodził się w wymianę doświadczeń. Ten dzień zakończyliśmy ogniskiem i kolacją.

W niedzielę zaraz po śniadaniu rozpoczęły się ćwiczenia związane z apelem oraz ścieżki szkoleniowe. Głównym punktem była praca na trenażerze-sztucznym dziku obłożonym dziczą suknią, poruszającym się na dystansie 35 m. dzięki podwieszeniu na lince. Każdy pies miał do wypracowania krótką sfarbowaną ścieżkę po czym wychodził na "dzika". Pouczające były reakcje psów, które zasadniczo prawidłowo reagowały na sztucznego dzika.

 

 

 

 

 

Po obiedzie kolejne warsztaty w Lipowej zakończyły się.

Koledzy! Udział w warsztatach szkoleniowych bez systematyczności w pracy przewodnika ze swoim psem nie da oczekiwanego efektu. Zachęcamy do wysiłku. Do zobaczenia na kolejnych szkoleniach SMGP. Darz Bór.

 

 

(10.08.17)