Polish-English (Google Translate)Polnische-Deutsch (Google Translate)Polonais-Français (Google Translate)Польсько-Yкраїнського (Google Translate)Польска-беларускай (Google Translate)Lenkijos-Lietuvos (Google Translate)Poľsko-Slovenská (Google Translate)Lengyel-Magyar (Google Translate)

Styczeń 2016

WYDARZENIA » Rok 2016 » Styczeń 2016

Jarowit Z Rogu Trzech Książąt, gończy polski naszego Kolegii Piotra Skorochody

dostał ostatnio taką nagrodę:

 

 

 

Piotrze, gratulujemy! Darz Bór.

 

Pani Maja Ingarden, lekarz weterynarii, jeden z pierwszych hodowców gończych polskich, miłośnik rasy opowiada nam o swoich pierwszych gończych. Zapraszamy do naszej Czytelni: 

http://www.gonczypolski.org/?pl_dlaczego-gonczy-polski-,984

 

Coraz częściej spotykamy się z zapytaniem o szczenięta gp (zarówno z kraju jak i z zagranicy). Zainteresowani zazwyczaj pytają o szczenięta po użytkowych rodzicach. Najczęściej są to myśliwi, ale nie tylko. Zgłaszają się osoby zainteresowane użytkowym szkoleniem gp.

Wychodząc naprzeciw osobom chętnym do nabycia gp, hodowcom, właścicielom reproduktorów otwieramy nowy dział na naszej Stowarzyszeniowej stronie internetowej. Będzie to miejsce, gdzie zainteresowani będą mogli zasięgnąć dokładniejszych informacji o rodzicach szczeniąt. Główną ideą tego działu jest dobrze pomyślana promocja psów sprawdzonych użytkowo (konkursy pracy) i realnie pracujących w łowisku.

Mamy świadomość, że ustalenie poziomu użytkowości gp jest trudne jeżeli nie mamy okazji zobaczyć psa w zagrodzie szkoleniowej, czy w łowisku. Podanie ilości polowań też nie do końca wskazuje na wartość psa, nawet gdybyśmy podawali dokładną liczbę i gatunki na pokocie (zasobność łowisk jest odmienna w różnych częściach kraju). Nie mniej suma pewnych informacji – ilość i jakość dyplomów, ilość polowań, podniesionych postrzałków daje pewne wyobrażenie o możliwościach psa. Przy rodzicach szczeniąt znajdziecie informacje dotyczące zarówno o ich aktywności w łowisku, użytkowości (w tym ilość polowań, certyfikaty, dyplomy).

W związku z tym, że jako Stowarzyszenie nie zapominamy o walorach eksterierowych postanowiliśmy umieszczać przy rodzicach informacje dotyczące tytułów wystawowych zarówno krajowych jak i zagranicznych. Polujmy psami o najwyższych walorach użytkowych jak i eksterierowych!

Dział nasz naturalnie nie pretenduje do jedynego źródła informacji o szczeniętach gp po użytkowych rodzicach. 

Za informacje o rodzicach szczeniąt odpowiedzialna jest osoba zgłaszająca zapowiedź miotu (hodowca lub właściciel reproduktora). Z naszej Stowarzyszeniowej strony dołożymy starań, aby w miarę możliwości weryfikować dostarczone nam informacje.

Zapraszamy do zakładki "SZCZENIĘTA GP".

 

Opowieść Diany, czyli co nieco o sekretach małżeńskich.... Zapraszamy do przeczytania opowiadania naszej Koleżanki Beaty Gawłowskiej:

http://www.gonczypolski.org/?pl_opowiesc-diany-czyli,982

Na Światowym Kongresie Ras Polskich, który odbył się w ubiegłą sobotę Przewodniczący Klubu Gończego Polskiego, Pan Marian Paweł Bocianowski omówił proponowane zmiany we wzorcu gończego polskiego. Poniżej zamieszczamy projekt wzorca wraz z nowym komentarzem opracowanym przez Komisję w skład której weszli: Magdalena Musiał, Katarzyna Gazda, Andrzej Brabletz, Leszek Siejkowski oraz Marian Paweł Bocianowski. 

 

W dniu 17.01.2016 odbyła się I Światowa Wystawa Ras Polskich w Opolu.

Poniżej zwycięzcy poszczególnych klas:

 

 

ŚWIATOWY KONGRES RAS POLSKICH, OPOLE 16.01.2016.
 
 
Jesteśmy w przeddzień uznania naszej rasy - gończego polskiego. To ważny czas. Zbliżamy się do momentu ostatecznego uznania rasy przez FCI. Będzie to prawdziwe święto-nie tylko naszego Związku Kynologicznego w Polsce, ale dla całej kynologii myśliwskiej, a szczególne dla nas właścicieli, przewodników gończego polskiego. Świetny użytkowo pies, stara rasa, w końcu uzyska swoje słuszne miejsce wśród innych psów polujących, a uznanych przez FCI.
 
Przed prelekcjami odbył się pokaz ras polskich, w tym ogarów polskich i chartów polskich:

 

 

 
Nasza prezentacja gończych polskich:

 

 
Światowy Kongres  Ras Polskich, to dobra idea. Tym bardziej, że w dziejszych wystąpieniach prelegentów położono silny akcent na omówienie naszego gończego polskiego. Poznaliśmy historię rasy, wraz z wieloma faktami mniej znanymi właścicielom rasy.
Przewodniczący Klubu Gończego Polskiego, Pan Marian Paweł Bocianowski omówił proponowane zmiany we wzorcu. Wiele jego zapisów ulegnie uściśleniu. 

 
Nasz Kolega Wojciech Machaj mówił o konieczności dbania zarówno o eksterier jak i o użytkowość gończego polskiego. Brak zrozumienia dla obu tych elementów zdaje się prowadzić do błędnego pojęcia czym ta rasa jest. Zwrócił uwagę słuchaczom na wartość gończego polskiego jako psa myśliwskiego, na jego niezwykłą rolę w naszej kulturze łowieckiej. Podobną opinię zaprezentował Pan Waldemar Feculak. Bardzo dobrze się stało, że do głosu dopuszczono osoby, dla których użytkowość rasy jest bardzo ważnym elementem budującym wizerunek rasy.

 

Nasi zasłuchani...

 

Stowarzyszenie nasze, dzięki przychylności Organizatora, otrzymało możliwość przygotowania własnego stoiska, które przyciągało wielu zacnych Gości. Tradycyjnie już mieliśmy okazję spotkać wielu naszych sympatyków. Dziękujemy Wam za spotkanie, możliwość choć krótkiej rozmowy, które zainspirowały nas do nowych działań.

Więcej zdjęć z Kongresu TUTAJ

 

 

 

Czekamy na jutro.....

 

Szczegółowe informacje: http://wds-polish-breeds.pl/pl/program

Uwaga! Termin zgłoszeń upływa 8 stycznia.

Do zobaczenia na naszym stoisku :-) 

 

 

W NOWYM ROKU 2016 ŻYCZYMY WAM TYLKO TEGO CO NAJLEPSZE!

;-)

 

Należy doceniać to co dobre. Ten mijający rok 2015 był rokiem bardzo dobrym. Zorganizowaliśmy wiele spotkań szkoleniowych. Zarówno tych praktycznych, ale też teoretycznych. Nie zapominaliśmy też o konkursach pracy, wystawach.

Staramy się Was informować na naszej internetowej stronie o wydarzeniach z naszego gończego świata. Nie zawsze nadążaliśmy z umieszczaniem wszystkich newsów. Obiecujemy się poprawić.

Bardzo cieszy fakt, że  wiele naszych Koleżanek, wielu Kolegów aktywnie podkłada psy na polowaniach zbiorowych. To liczba znacznie większa niż w ubiegłym roku. Obok już bardzo doświadczonych przewodników mamy coraz więcej zgłoszeń chętnych do podkładania swoich psów.

Najważniejsze WYDARZENIA 2015 ROKU:

STYCZEŃ-POLUJEMY :-)

 

31 STYCZEŃ-SPOTKANIE Z MŁODZIEŻĄ Z ZESPOŁU SZKÓŁ DRZEWNYCH I LEŚNYCH Z ŻYWCA. MŁODZIEŻ USŁYSZAŁA O RODZAJACH POLOWAŃ, KYNOLOGII MYŚLIWSKIEJ. :-)

 

1 MARCA-"CHAMPION OF CHAMPION'S SHOW" LESZNO. WIĘKSZOŚĆ PSÓW BIORĄCYCH W POKAZIE PRZED WŁADZAMI FCI TO PSY Z NASZEGO STOWARZYSZENIA. DZIĘKI NAM ZOSTAŁY POKAZANE WSZYSTKIE TRZY KOLORY WYSTĘPUJĄCE W  RASIE. :-)

 

12 KWIETNIA-WARSZTATY DLA TROPOWCÓW REGIONU GÓRNOŚLASKIEGO, MIASTECZKO ŚLĄSKIE. :-)

 

1-2 MAJA- I WARSZTAY DLA TROPOWCÓW I DZIKARZY REGIONU POLSKI ZACHODNIEJ, NOWE MIASTECZKO, NIECIECZ. :-)

 

13-14 CZERWCA-SPOTKANIE Z KOLEGAMI PODKŁADACZAMI W BRANDLINIE, CZESKA REPUBLIKA. :-)

 

20-21 CZERWCA-"MIĘDZYNARODOWA WYSTAWA PSÓW RASOWYCH", KRAKÓW. POKAZ GOŃCZYCH POLSKICH NA FINAŁACH. :-)

 

25-26 LIPCA-WARSZTATY DLA TROPOWCÓW, LIPOWA.

 

29-30 SIERPNIA-IV ZLOT SMGP, RAKÓW. :-)

 

27 WRZEŚNIA-STRZELNICA, KRAKÓW. :-)

 

10 PAŹDZIERNIKA-II FESTIWAL RAS MYŚLIWSKICH, SPAŁA. :-)

 

11 PAŹDZIERNIKA-WARSZTATY DLA TROPOWCÓW, KATOWICE-HAMERLA. :-)

 

28 LISTOPADA-"INTERNATIONAL DOG SHOW", MIŃSK, BIAŁORUŚ. "NASZ" STOWARZYSZENIOWY GOŃCZY POLSKI RABAN Z HUCULSKIEJ ŁĄKI ZDOBYWA SWÓJ 46 MIĘDZYNARODOWY CHAMPIONAT.  :-)

 

... I ZNOWU GOŃCZA RODZINA POLUJE :-)

 


DRODZY CZŁONKOWIE SMGP!

SKŁADAM ZARZĄDOWI I WSZYSTKIM CZŁONKOM PODZIĘKOWANIE ZA ZAANGAŻOWANIE SIĘ W STATUTOWĄ DZIAŁALNOŚĆ NA RZECZ NASZEJ GOŃCZEJ SPOŁECZNOŚCI. BEZ WASZEGO WSPARCIA NIEWIELE UDAŁOBY SIĘ ZROBIĆ. NIECH TEN NOWY 2016 ROK BĘDZIE ROKIEM ZGODNEJ WSPÓLPRACY, NOWYCH POMYSŁÓW, OWOCNYCH DZIAŁAŃ. DARZ BÓR KOLEŻANKI I KOLEDZY.

PODZIĘKOWANIA KIERUJĘ RÓWNIEŻ DO SYMPATYKÓW NASZEGO STOWARZYSZENIA, ZWŁASZCZA DO TYCH, DZIĘKI KTÓRYM UDAŁO SIĘ PRZEPROWADZIĆ WIELE CENNYCH INICJATYW. DZIĘKUJĘ ZA WASZE WSPARCIE. LICZĘ NA DALSZĄ, DOBRĄ WSPÓŁPRACĘ.

                                                                                                             PREZES SMGP, MAREK KAŁKA.

 

 

Serdeczenie zapraszamy do przeglądania zdjęć z polowań zbiorowych z sezonu 2015/16. 

Zdjęcia dostępne w dziale GALERIA lub po kliknięciu na zdjęcie poniżej. 

Przypominamy, że jeśli ktoś ma zdjęcia z polowań, którymi chce się z nami podzielić, prosimy wysyłać je na adres: martajaworska2@gmail.com

https://www.youtube.com/watch?v=amkdmKZlM28&feature=youtu.be

 

"Świeci Gwiazda na niebie, srebna i staroświecka,

Świeci wigilijnie, każdy zna ją od dziecka.

Chwyć w garść jej promienie, trzymaj je z całej siły.

I teraz w tym rzecz cała, by życzenia się spełniły".

 

RADOSNYCH ŚWIĄT  BOŻEGO NARODZENIA ,

RODZINNEGO CIEPŁA I WSZELKIEJ POMYŚLNOŚCI,

ZDROWIA, SPEŁNIENIA MARZEŃ, MIŁOŚCI, NADZIEI ŻYCZY WAM

ZARZĄD SMGP.

WESOŁYCH ŚWIĄT!

 

(UTWÓR "Gwiazda drogi szukająca". Komp.Marek Kałka. Wykonawcy: altówka Hanna Opalińska, fortepian Marek Kałka)

 

Jeśli ktoś z Was ma zdjęcia z polowań zbiorowych, którymi chciałby się podzielić, to serdecznie proszę o wysyłanie na adres mailowy : martajaworska2@gmail.com

Chętnie opublikujemy zdjęcia zarówno na stronie Stowarzyszenia jak i na funpagu na FB!!!
W mailu proszę napisać w jakim kole łowieckim odbywało się polowanie, w miarę możliwości nazwę łowiska oraz jakie psy brały udział.

 

Darz Bór!