Polish-English (Google Translate)Polnische-Deutsch (Google Translate)Polonais-Français (Google Translate)Польсько-Yкраїнського (Google Translate)Польска-беларускай (Google Translate)Lenkijos-Lietuvos (Google Translate)Poľsko-Slovenská (Google Translate)Lengyel-Magyar (Google Translate)

Styczeń

WYDARZENIA » Rok 2015 » Styczeń

 

Z inicjatywy Edwarda Hałdysza w ubiegły piątek, 31 stycznia "na pasiece" w Lipowej miało miejsce spotkanie z młodzieżą z Zespołu Szkół Drzewnych i Leśnych w Żywcu. W ramach swoich zajęć młode pokolenie miało okazję wysłuchać m.in. prelekcji na temat  gospodarki leśnej i jej wpływu na łowiectwo. Ważnym punktem było omówienie rodzajów polowań, kynologia myśliwska. Ze znajomością i swadą powyższe tematy referował Edward Hałdysz, a wspierał go Marek Kałka. 

Tematy zostały poruszone dostępnie, a konkretne przykłady podawane w trakcie wystąpienia spotkało się z zainteresowaniem naszych Gości. Młodzież miała możliwość zadawania pytań. Po przerwie mogła zobaczyć krótką ścieżkę pokazową przygotowaną przez Edwarda Hałdysza. Pracę psa komentował Marek Kałka.

 

 

 

 

 

(Zdjęcia Grzegorz Mrózek)

 

Młodzi adepci leśnictwa wykazali się dużym zdyscyplinowaniem. Opiekunami grupy młodzieży byli: Pani mgr Aneta Piasecka-Dybał oraz Pan mgr Grzegorz Mrózek.

Dziękujemy Wam za wspólne spotkanie.

 

Adres internetowy Zespołu Szkół Drzewnych i Leśnych w Żywcu:

http://www.zsdil.pl/

 

 
 

Kolejny sezon polowań zbiorowych za nami. Będziemy chcieli go jeszcze podsumować w odrębnym artykule. Na dużą pochwałę zasługują młodzi Przewodnicy, którzy rozpoczynają swoja przygodę z łowiectwem. Dla naszego Stowarzyszenia ważne było pilotażowe wprowadzenia Kart Pracy Gończego Polskiego. Mają służyć one do dokumentowania pracy własnego psa, co będzie przydatne np. w dalszym jego szkoleniu.  Dzięki Karcie Pracy będzie można zobiektywizować wiedzę dotyczącą pracy psa w łowisku. Poniżej przykładowa Karta Pracy z mienionego sezonu polowań zbiorowych:

 

 

Karta Pracy Gończego Polskiego będzie jeszcze poddana omówieniu w szerszym gończym gronie i zmodyfikowana według uwag przewodników, sędziów pracy.

Ruszyła nowa, ulepszona strona Bazy Rodowodowej Gończego Polskiego.
Wszystkich miłośników rasy zapraszamy, a twórcom Bazy gratulujemy!!!
 

 

 

W roku 2016 w Moskwie ma być uznana ostatecznie przez FCI nasza rodzima rasa-gończy polski. Jest tego warta i należy wykorzystac każdą nadarzającą się okazję do promocji naszego gończaka.

1 marca b.r. odędzie się w Lesznie wystawa "Champion of Champion's Show". Gośćmi specjalnymi będą: Rafael de  Santiango (Prezydent FCI) oraz Yves De Clercq (Dyrektor Wykonawczy FCI). Są to osobistości, od których decyzji będzie zależało ostateczne uznanie rasy. Konieczna jest pełna mobilizacja naszego gończarskiego środowiska i jak najliczniejszy udział w wystawie. W trakcie wystawy odbędzie się specjalny pokaz naszych gończych polskich. Stowarzyszenie Miłośników Gończego Polskiego gorąco zachęca do wzięcia udziału w wystawie i w pokazie (w pokazie mogą uczestniczyć psy nie posiadające jeszcze championatu). Rejestracja psów na wystawę upływa 31  stycznia (szczegóły TUTAJ). Osoby nie będące członkami SMGP, a chcące wziąć udział w pokazie prosimy o kontakt na adres mailowy Stowarzyszenia.

 

Rafael de  Santiango (Prezydent FCI)

 

Yves De Clercq (Dyrektor Wykonawczy FCI)

Mamy nadzieję, że w  Moskwie Dyrektor Wykonawczy FCI będzie trzymał na rękach gończego polskiego.

 

 

15 stycznia przybłąkał się pies w typie gończego polskiego, drobnej budowy, czarny podpalany. Pies nie ma tatuażu i na razie nie wiadomo czy ma chip. Pies ma czerwoną obrożę. Znaleziono go w okolicach Sulęczyna woj. pomorskie. Tęskni za właścicielem. Osoby majace jakiekolwiek informacje związane z psem prosimy o kontak z Panią Martą Gurowską (tel.693543992).

 

 

 

Znany jest już terminarz konkursów i prób pracy psów myśliwskich na rok 2015. Jest on dostępny TUTAJ

Ten kto polował wie, że łowiectwo to jedna z najwspanialszych pasji. A polowanie z gończym polskim to duże przeżycie. Teraz kiedy skończyły się polowanie zbiorowe już tęsknimy do następnego sezonu. Wielu z nas podkładaczy miało okazję przeżyć niejedno pasjonujące spotkanie z dzikami i inną zwierzyną leśną. Może niektórym udało się nawet uwiecznić takie spotkanie na zdjęciu? Warto, by takie fascynujące przeżycia przelać na papier, by móc z innymi podzielić się swoimi doświadczeniami. 

Stowarzyszenie Miłośników Gończego Polskiego wraz z Wydawnictwem Mirczumet przypominają, że można ciągle jeszcze nadsyłać prace na konkurs w dwóch kategoriach: 
- na opowiadanie myśliwskie pt. „Opowiadanie łowieckie” oraz
- na zdjęcie pt. „Fotografia z kniei” o tematyce łowieckiej. 

Konkurs ma charakter otwarty i skierowany jest do osób pełnoletnich. Termin nadsyłania prac mija z dniem 28 lutego 2015 roku. Najlepsze prace znajdą się w książce Wydawnictwa "Mirczumet". Serdecznie wszystkich zapraszamy!

Regulamin konkursu dostępny jest TUTAJ 
 

W dziale Bezpieczeństwo pojawił się krótki artykuł o antenie teleskopowej, która jest jednym z dodatkowych akcesoriów pomocnych podczas polowania z użyciem obroży GPS firmy Garmin. Zapraszamy!

Antena teleskopowa GARMIN

 

Nasze gończe Trufla, Klinga, Raster, Dasza, Debra i Dzik ganiały za divoćakami po czeskich horách. Nie był to co prawda  Rzacholecki Las (Řáholci les), ale i tak było ciekawie.

Nasi Koledzy na polowaniu w Czechach:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Szczegóły wkrótce...
 

 

 

Czasami jesteśmy pytani, czy gończy polski jest rasą przeznaczoną jedynie dla myśliwych. Niewątpliwie jest rasą pracującą i od wieków była kształtowana głównie pod kątem przydatności w łowisku. Ta prawda czasami jest zapominana, ale takie są fakty-najlepiej spełnia się w łowisku. Z drugiej strony każdy może nabyć gończego, również osoby które nie planują zaangazowania się w łowiectwo. Jako Stowarzyszenie gorąco zachęcamy do podjęcia wysiłku - chociażby poprzez branie udziału w konkursach pracy organizowanych przez PZŁ oraz pokazywanie swoich psów na wystawach ZKwP. Taka aktywność pozwala zorientować się co do pasji gończego jak i jego eksterieru-poszerza to wiedzę hodowców oraz myśliwych chcących polować z naszą rodzimą rasą.

Gończy polski w rękach niemyśliwych, osób nie zwiazanych z łowiectwem powinien mieć możliwość aktywnego spędzania czasu. O takich formach opowiada nam Koleżanka Iwona Krzyszowska (Rzecznik Dyscyplinarny Głównego Sądu Koleżeńskiego przy Zarządzie Głównym ZKwP). Autorka jest obeznana z kultura łowiecką, ale zdecydowała się na inne sposoby głównej aktywności swojego psa Amira Leśny Amok. Zachecamy do zapoznania się z jej wartościowymi obserwacjami, uwagami:

http://gonczypolski.org/?pl_jak-spedzam-czas-z-moim-gonczym-polskim,823