Polish-English (Google Translate)Polnische-Deutsch (Google Translate)Polonais-Français (Google Translate)Польсько-Yкраїнського (Google Translate)Польска-беларускай (Google Translate)Lenkijos-Lietuvos (Google Translate)Poľsko-Slovenská (Google Translate)Lengyel-Magyar (Google Translate)

Sierpień

WYDARZENIA » Rok 2014 » Sierpień

O III Zlocie słów kilka…

 

W statucie zapisaliśmy, że cele Stowarzyszenia realizujemy m.in. poprzez: „Przeprowadzanie warsztatów podnoszących kwalifikacje przewodników gończego polskiego”, a w innym miejscu: „Organizowanie wyjazdów i spotkań integracyjno-edukacyjnych właścicieli gończych polskich”. Nasze zloty mają stanowić realizację tych zapisów.

Wspólne, gończe spotkania mają zawsze sympatyczny charakter. Dają możliwość wymiany poglądów na interesujące nas tematy. Mamy czas na długie rozmowy. I niekoniecznie wszyscy muszą się ze sobą zgadzać. Każdy ma inne psy, inne doświadczenia. Jednak w rozmowach takich  zarysowują się  wspólne poglądy na wiele spraw związanych z naszą rasą.

Wśród nas jest coraz więcej myśliwych. Nasze działania są doceniane przez Kolegów myśliwych z coraz odleglejszych części naszego kraju. Dzięki ich aktywności będziemy rozszerzać naszą stowarzyszeniową działalność. Cieszymy się z każdego nowego stażysty, który rozpoczął swoją przygodę, którą skończy jako nemrod. Ale mamy też osoby, które nie zostaną myśliwymi, ale są w pełni świadomi rasy jaką posiadają. Być może wkrótce będą brać udział  w polowaniach jako podkładacze. Już teraz pracują ze swoimi psami w lesie, biorą udział w konkursach pracy. Te osoby nie będą podatne na uporczywą antymyśliwską propagandę niektórych mediów.

III Zlot odbył się w dniach 23, 24 sierpnia w kultowym dla wielu z nas miejscu, w Jarach. Święty Hubert obdarzył nas bardzo dobrą pogodą. Pomimo dużej ilości słońca nie było gorąco, co sprzyjało pracy psów dziczej zagrodzie. W niedzielę mieliśmy nieco więcej chmur - to ułatwiało pracę psów na sfarbowanych ścieżkach.

Głównym założeniem naszego spotkania były warsztaty skierowane do młodszych doświadczeniem przewodników i ich psów. Zarówno w sobotę jak i w niedzielę młode psy miały okazję pracować w dziczej zagrodzie. Dla niektórych z nich było to pierwsze spotkanie z tymi zwierzętami. Młode psy, które nieco gorzej sobie radziły na tej trudnej zagrodzie wspomagały bardziej doświadczone gończe. Pracę psów obserwował międzynarodowy sędzia pracy, nasza Koleżanka Marta Kapelska. Dokładnie opisywała  pracę psów- omawiała niedostatki  w ich pracy. Jednocześnie wskazywała na dobre elementy.

 

Niektórzy z przewodników wynosili ze szkoleniewej zagrody nie tylko zasób nowej wiedzy, ale równiez dary natury... 

 

 

 

Zagroda w Jarach jak zwykle zarośnięta.

 

Dzik potrafi być szybki...

 

... ale nasze psy też były szybkie.

 

Ci którzy musieli wracać musieli dokładnie domyć swoje "torpedy". Zatrzymanie na autostradowych bramkach nie groziły już paniką personelu obsługi...

 

 

 

 

Tym czasem przed zagrodą...

 

Ruch na świeżym powietrzu zawsze wyostrza apetyt. Po warsztatach mieliśmy pożywny posiłek-gorący kociołek cieszył się takim zainteresowaniem, że  „sekcja kucharska” musiała przygotować następny rzut dla wygłodniałych  uczestników zlotu. Brawo dla naszych „kucharzy”.

 

Niektórzy wiedzieli gdzie przysiąść... . Brawo dla Łukasza. Ta mina mówi wszystko...

 

Po tym zdjęciu podaliśmy Koledze Tomkowi niezbędne specyfiki...

 

Zadziałały i skończyło się całkiem apetycznie.

 

 

Obfity posiłek zawsze działa nieco rozleniwiająco. Aby temu przeciwdziałać udaliśmy się na wykład Marty Kapelskiej „Gończy polski-dzikarz idealny?”. Wykładowca w pierwszym słowie podsumował pracę psów na zagrodzie, a następnie przeszedł do omówienia najważniejszych cech, które powinny charakteryzować dobrego „dzikarza”. Wykład był prowadzony spokojnie, merytorycznie. Główne jego założenia były poparte jasno wyłożonymi argumentami, wsparte zdjęciami gp pracujących przy dziku. Cechy charakteryzujące dobrego dzikarza zostały przez Martę Kapelską dokładnie omówione. Cenna była możliwość zadawania pytań i wymiany poglądów z innymi Kolegami.

 

filmiki:

https://www.youtube.com/watch?v=wlrmENWj2CY&feature=youtu.be

https://www.youtube.com/watch?v=sGlSZt4Fp60&feature=youtu.be

 

Jak co roku zadbaliśmy o nasze uniformy. Tym razem wybór padł na koszulki polo. W przerwie między wykładami wszystkie zostały już wydane.

 

W tym roku na nasz Zlot zaprosiliśmy dwóch ciekawych Gości: Janusza Powałowskiego i Tomasza Chęcińskiego. Są to osoby dla naszej rasy zasłużone-stworzyli i stale uzupełniają Bazę Rodowodową Gp. Po wykładzie z zakresu użytkowości Koledzy Powałowski i Chęciński  zaprezentowali nam projekt nowej bazy. Będzie ona znacznie bardziej rozbudowana od dotychczasowej i będzie zawierała zarówno informacje z zakresu eksterieru jak i użytkowości (np. pełne wyniki z konkursów pracy, a być może kiedyś kartę pracy gp). Projekt omówiony przez Kolegów jest bardzo ambitny ale dzięki ich wytrwałości możliwy do zrealizowania. Byliśmy pod wrażeniem.

 

 

Po wykładach nadszedł czas integracji. Rozmowy z wykładów były kontynuowane przy ognisku, dobrym jedzeniu i wielu świetnych napitkach zrobionych i przywiezionych przez uczestników naszego gończego spotkania.

 

 

 

 

Następnego dnia, w niedzielę nastąpiła mała rotacja wśród uczestników Zlotu. M.in. mieliśmy okazję kolejny raz się spotkać z Kolegami Martinem Mladym i Tomaszem Indrą. Obaj są myśliwymi z Czech, właścicielami gp. Była okazja do wymiany doświadczeń z zakresu użytkowości. Tak jak dzień wcześniej, mieliśmy okazję wejść do dziczej zagrody. Część uczestników zajęła się przygotowaniem sfarbowanych ścieżek. 

 

 

 

 

Nasze zlotowe spotkania to dla Członków SMGP oczywiście nie jedyna okazja do pracy ze swoim gończym. Wielu z nas systematycznie pracuje ze swoimi gończymi-spotykamy się w mniejszych grupach na zagrodach i ścieżkach.

 

III Zlot nie odbyłby się bez zaangażowania wieli osób. Szczególne podziękowania należą się Barbarze Nieckarz i Marcie Kapelskiej. Dziękujemy.

 

Słowa podziękowania kierujemy również do Kolegów z Koła Łowieckiego Leśnik z Obornik Śląskich. Darz Bór.

 

W naszym III Zlocie uczestniczyło 41 osób z 32 gończymi (w tym 2 stażystów i 14 myśliwych). Do zobaczenia za rok.

 

(30.08.2014)

 

 

WARSZTATY DLA TROPOWCÓW I POSOKOWCÓW

 

W dniu 6 września 2014r. (sobota) Komisja Kynologiczna Katowickiego Oddziału Polskiego Związku Łowieckiego wraz ze Stowarzyszeniem Miłośników Gończego Polskiego, dzięki uprzejmości Nadleśnictwa w Kobiórze, organizuje warsztaty dla tropowców i posokowców.

Warsztaty odbędą się w miejscowości Studzionka (niedaleko Pszczyny). W ramach warsztatów przewodnicy będą mieli wykład z zakresu pracy psów na tropie, a następnie wyruszą na przygotowane sfarbowane ścieżki. Ścieżki będą przygotowane pod konkretnego psa w zależności od jego wieku i/lub doświadczenia.

Przed wejściem na sfarbowane ścieżki wykład poprowadzi znawca tematu, Członek Komisji Kynologicznej Kolega Stefan Kusz.

Warsztaty są bezpłatne! Decyduje kolejność zgłoszeń! (limit psów:15).

 

Zgłoszenia prosimy nadsyłać na adres mailowy Stowarzyszenia: StowarzyszenieMilosnikowGP@wp.pl

W zgłoszeniu prosimy podać następujące dane:

imię i nazwisko przewodnika
numer telefonu

imię i przydomek hodowlany psa
rasa psa
płeć psa
wiek psa
doświadczenie w pracy tropowca, posokowca (konkursy, podniesione postrzałki)


Zgłaszający otrzyma informację zwrotną o przyjęciu psa, plan warsztatów, mapkę dojazdu i propozycje miejsc noclegowych.


SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

Konrad Witosz – Przewodniczący Komisji Kynologicznej PZŁ Katowice
Marek Kałka – Prezes Stowarzyszenia miłośników Gończego Polskiego

 

 

 

 

 

 

III ZLOT SMGP ZA NAMI. 

Przygotowanie pełnej relacji z naszego gończego spotkania wymaga nieco czasu, ale już dziś dzielimy się z Wami porcją fotografii, które przybliżą atmosferę z ostatniej soboty i niedzieli.

Uczestników Zlotu zastała na drzwiach koliby intrygująca informacja...

 

Okazało się, że  w domku mieliśmy interesujących gości... - Uwe i orlicę Elinę.

 

Nasz Zlot miał charakter praktyczny. Na zagrodzie okazję do pracy miały psy młode i niedoświadczone. Przewodnicy usłyszeli wiele cennych uwag, które pomogą im pracować z własnymi psami.

 

Pracę psów na trudnej zagrodzie w Jarach opisowała nasza Koleżanka Marta Kapelska-międzynarodowy sędzia pracy.

 

 

 

 

 

Szkolenie w dziczej zagrodzie pozwala młodym psom nauczyć się bezpiecznie pracować przy dziku. Niejednokrotnie ratuje to życie psom na polowaniach.

 

 

 

 

 

W sobotę po zagrodzie mieliśmy zasłużony poczęstunek.

 

A następnie Marta Kapelska w trakcie swojego wykładu "Gończy polski-dzikarz idealny" podzieliła się z nami swoim  obserwacjami w tym temacie. Mogliśmy zadawać pytania, wymienialiśmy poglądy. 

 

 

Nasze zaproszenie na Zlot przyjęli Koledzy Janusz Powałowski i Tomasz Chęciński-twórcy bazy rodowej. Zaprezentowali nam nową jej  realizację.

 

 Odbyło się też losowanie smyczy i obróż firmy Jagul. Oto zwycięzca.

 

 

 

JUŻ JE MAMY!smiley

DO ODBIORU NA III ZLOCIE SMGP!

 

 

Zapraszamy do zapoznania się z artykułami pt. "Gończy polski-dzikarz idealny?":

http://www.gonczypolski.org/?pl_gp-dzikarz-idealny-,690

 

III ZLOT STOWARZYSZENIA MIŁOŚNIKÓW

GOŃCZEGO POLSKIEGO

23 i 24 sierpnia Jary koło Obornik Śląskich.

 

Nasze coroczne spotkania stają się powoli tradycją. Tak jak w zeszłych dwóch latach chcemy się spotkać w naszym gronie, aby pogadać przy ognisku, wymienić opinie, może czasami trochę tak po przyjacielsku się pospierać. Będziemy chcieli przeszkolić psy na zagrodzie, a dla chętnych będzie możliwość przejścia ścieżki tropowej.

 

 

Proponowany program:

 

23 sierpnia sobota:

zbiórka o godzinie 9.00 - przedstawienie programu zlotu, spraw organizacyjnych i porządkowych,

9.15 – 12.30 wejście do dziczej zagrody,

W sobotę przewidujemy zagrodę dla młodszych psów. Liczba dopuszczonych psów do zagrody będzie wahała się ok.12. W zagrodzie pracę psów będzie opisywała nam Koleżanka Marta Kapelska, międzynarodowy sędzia pracy psów myśliwskich,

Ok.12.30 -  posiłek (grill, gorący kociołek-jedzenie zbiórkowe, mile widziane sałatki, ciasta-zwłaszcza serniki),

Ok.13.30 - wykład Koleżanki Marty Kapelskiej z zakresu użytkowości ( "Gończy polski-dzikarz idealny?")

Ok.15.30 - prelekcja i przedstawienie projektu nowej bazy rodowej gończego polskiego -

Janusz Powałowski, Tomasz Chęciński

Następnie - czas wolny (integracja),

Osoby zainteresowane przejściem w niedzielę ścieżki tropowej będą wzajemnie dla siebie taką ścieżkę w tym czasie przygotowywać. Dla młodych niedoświadczonych psów ścieżki przygotujemy do przejścia już w sobotę lub w niedzielę.

 

24 sierpnia niedziela:

Od godziny 9.00 dzicza zagroda ( dla psów starszych/bardziej doświadczonych)

Ok.14.00 – posiłek

Ok. 16.00-17.00 zakończenie III ZLOTU SMGP

Przy zagrodzie mamy zarezerwowany teren z domkiem, w którym odbędzie się wykład.

 

Mapka dojazdu do Jar:

współrzędne gps w dwóch formatach:51°16'54''N, 16°53'6''E    51.281828N, 16.885070E

 

DO ZOBACZENIA W JARACH !!!

 

 

W sobotę 09.08.2014 roku mieliśmy okazję zaprezentować gończego polskiego na Pikniku Leśno – Łowieckim „Cietrzewisko” zorganizowanym przez Zespół „Śląsk” we współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Katowicach, Polskim Związkiem Łowieckim i Gminą Koszęcin. Na uczestników imprezy czekało mnóstwo atrakcji, m.in. Mistrzostwa Polski Drwali, koncerty muzyki myśliwskiej a my mieliśmy zaszczyt zaprezentować GP po wykładzie znawcy kuchni myśliwskiej – Grzegorza Russaka. 
 
 
Grzegorz Russak  „Wielka kuchnia myśliwska”
 
 
W oczekiwaniu na pokaz
 
 
Prezentację GP prowadził kol. Edward Hałdysz przy udziale Tadeusza Mirczewskiego z zaprzyjaźnionego wydawnictwa Mirczumet.
 
 
 
Przedstawiona została krótka historia rasy, omówiono zagadnienia użytkowości, zalety GP w łowisku i jego wszechstronność.
Kol. Maryla Wic przygotowała pokazową włóczkę.
 
 
 
Następnie zaprezentowała zgromadzonej publiczności pracę psa i przewodnika na ścieżce tropowej.
 
Na zestrzale:
 
Tropienie:
 
 
Pokaz posłuszeństwa, chodzenie przy nodze między drzewami:
 
 
 
Odłożenie wraz z reakcją na strzał:
 
 
 
Wszystkie elementy pokazu były na bieżąco omawiane przez Edwarda, który bez końca mógłby opowiadać o pasach i szkoleniu. Niestety nasz czas na scenie był ograniczony.
 
 
Po zejściu ze sceny zostaliśmy poproszeni o pokazanie psów przed kamerą TVS podczas wywiadu z Panem Franciszkiem Szydełko.
 
 
Specjalnie dla TVS nasze psy dały pokaz głoszenia dzika:

Uczestnicy pokazu:

opracował kolega Marcin Jaros

 

 
W pierwszy weekend września t.j. 6 - 7.09.2014 odbędą się Ogólnosłowackie Myśliwskie Uroczystości - Dni Św. Huberta w Svatym Antonie. Miejsce imprezy to pochodząca z czasów późnego baroku posiadłość, otoczona wspaniałym angielskim parkiem, z jeziorkami, kaskadami i sztuczną jaskinią. Znajduje się tu również muzeum z unikatową espozycją myśliwską. 
 
 
 
Na uroczystość składa się szereg imprez towarzyszących m.in.: zawody w wabieniu jeleni i innej zwierzyny, w strzelaniu z broni historycznej, konkursy humorystyczne, pokazy prac rzemieślików, występy artystyczne i taneczne.  Nie może zabraknąć również pokazów psów myśliwskich oraz sokolniczych.
Dokładny program imprezy dostępny TUTAJ
 
 
Z tej okazji w dniu 6.09.14.r (sobota) organizujemy wyjazd, który będzie szansą na poznanie kultury i tradycji myśliwskiej u naszych południowych sąsiadów. Planujemy wynajęcie busa dla ok. 18 osób oraz 3-4 psów. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału. Ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Pierwszeństwo mają członkowie Stowarzyszenia Miłośników Gończego Polskiego.   
 

Osoby zainterowane prosimy o kontakt mailowy:   martajaworska2@gmail.com  

 
 
 
 

W ramach "Cietrzewiska" odbędzie wystawa KŁ "Dąbrowa" Koszęcin. Koledzy z tego Koła dołożyli starań aby ich wystawa łowiecka była ciekawa. Warto będzie ją zobaczyć. Jedną z atrakcji będzie spotkanie z płk. Szydełko (szkolił m.in. legendarnego Szarika), oraz E. Goszykiem autorem książki: "Śląskie łowy''-będzie możliwość zdobycia autografów. Serdecznie zapraszamy.

 

PRZYPOMINAMY! Już za tydzień w Koszęcinie arcyciekawa impreza plenerowa. Organizatorem Pikniku Leśno – Łowieckiego „Cietrzewisko” jest Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” we współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Katowicach, Polskim Związkiem Łowieckim, Nadleśnictwem Koszęcin oraz Gminą Koszęcin. Gospodarze zapraszają.

W sobotę o godzinie 15.25 odbędzie się prezentacja gończych polskich.

PROGRAM
Siedziba Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny,
Koszęcin ul. Zamkowa 3

9 sierpnia - sobota
10:00 - Otwarcie IV Śląskiego Festiwalu Muzyki Myśliwskiej - Pawilon im. E. Kamińskiej
10:20 - 13:30 - Przesłuchania konkursowe w kategoriach: MB, MEs, MD, MSH
10:30 - Mistrzostwa Polski Drwali - otwarcie zawodów – dziedziniec
11:00 - 12:00 - Mistrzostwa Polski Drwali – pierwszy blok zawodów - dziedziniec
12:00 - 12:20 - Szlachetna Sztuka Wabienia Jeleni - Bogdan Michalak - scena główna
12:20 - 14:30 - Mistrzostwa Polski Drwali – drugi blok zawodów - dziedziniec
14:30 - 15:00 - „Wielka kuchnia myśliwska” - Grzegorz Russak - przy Pawilonie im. E. Kamińskiej
15:25 - 15:50 - Gończy Polski doskonały pies myśliwski - prezentacja rasy - scena główna
15:50 - 16:30 - Pokazy sokolnicze - Brama Cesarska
15:50 - 16:50 - Mistrzostwa Polski Drwali – trzeci blok zawodów - dziedziniec
16:50 - Rozpoczęcie części oficjalnej - scena główna
17:10 - 18:00 - Wręczenie nagród oraz Koncert Laureatów IV Śląskiego Festiwalu Muzyki  Myśliwskiej
18:00 - 19:00 - Koncert Zespołu Muzyki Myśliwskiej „Hubertus” przy Kole Łowieckim Cyranka w Sztumie pod kierownictwem Michała Wojtyły
19.00 - 19.30 - Tajemnica nalewek i tradycyjnych trunków polskich - Grzegorz Russak
20:00 - Koncert Galowy Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny
21:30 - Scena Country w Leśnej Dolinie „Whiskey River”

Niedziela - 10 sierpnia
10.30 - 12.30 - Mistrzostwa Polski Drwali – pierwszy blok zawodów - dziedziniec
11:00 - 18:00 - Country Motopiknik - dziedziniec
12:00 - 13:00 - Msza Święta Hubertowska w oprawie muzycznej. Kościół pw. Świętej Trójcy
13.30 - 14.30 - Mistrzostwa Polski Drwali –2014  – drugi blok zawodów - dziedziniec
14:00 – 19:00 - Kino w Pawilonie im. E. Kamińskiej
• „Tylko taniec – portret filmowy Elwiry Kamińskiej ”
•  „W pogoni za wiosną” - filmowy portret Stanisława Hadyny
• „Z Julianem Hutą śladami Władysława Pepery”
• „Jeszcze słychać ogarów granie”
15.00 - 16.30 - Mistrzostwa Polski Drwali – okrzesywanie - finałowy blok zawodów.
16:30 - Franciszek Szydełko - treser zwierzęcych gwiazd filmowych - scena główna
17:30 - Dekoracja zwycięzców Mistrzostw Polski Drwali - scena główna
18:00 - 22:30 - Scena „Country w Leśnej Dolinie” - scena główna
18:00 - „Agata Zin & Go On”
19:30 - „Droga na Ostrołękę”
21:00 - „Colorado Band”

Ponadto w sobotę i niedzielę imprezy towarzyszące:
Strefa edukacji „Pod Dębem” (park) - warsztaty, rękodzieło i rekordy.
Próby ustanawiania rekordów:
- największy „Plakat jak malowany”. Grupa Plastyczna Ochra z Woźnik
- największy bukiet z  ekokwiatów. Spichlerz Górnego Śląska
- najdłuższy korowód taneczny – sobota około 21:30. Przed sceną główną
Strzelnica (broń pneumatyczna, łucznictwo, paintball) - szachownica „Pod Dębem” (park)
Klub Kolekcjonera - (park)
Stoiska promocyjne i edukacyjne Lasów Państwowych - (park)
Stoisko Koła Łowieckiego „Dąbrowa Koszęcin” - recepcja w pałacu
Spotkania autorskie z Edwardem Goszykiem i Franciszkiem Szydełko - recepcja
w pałacu
Wystawa M.K. Szuster - sala wystawiennicza w Pawilonie im. E. Kamińskiej

Zwiedzanie Zespołu Pałacowo – Parkowego. Punkt informacyjny na dziedzińcu.
Zawody strzeleckie o Puchar Dyrektora Zespołu „Śląsk” - sobota, Ośrodek Szkoleniowo - Rekreacyjny "Strzelnica" ul. Lubliniecka 9, Kochcice

Dokładny opis imprezy:

http://www.zespolslask.pl/pl/dodatkowe/2663/imprezy-i-wydarzenia/cietrzewisko/program-pikniku/

Przedstawiamy nasze Stowarzyszeniowe naklejki:

 

Magnetyczna, odblaskowa na karoserię.

 

Zalewana żywicą na szybę.

 

Zwykła papierowa.