Polish-English (Google Translate)Polnische-Deutsch (Google Translate)Polonais-Français (Google Translate)Польсько-Yкраїнського (Google Translate)Польска-беларускай (Google Translate)Lenkijos-Lietuvos (Google Translate)Poľsko-Slovenská (Google Translate)Lengyel-Magyar (Google Translate)

Październik

WYDARZENIA » Rok 2015 » Październik

11.10.2015 Katowice-Hamerla, II Warsztaty dla Tropowców.

 

Właściciele psów myśliwskich powinni wiedzieć jakie rasy są w ich rękach. Jakie mają predyspozycje, w jakim celu je tworzono, kształtowano. Właściciele psów myśliwskich często nie wiedzą jak rozpocząć pracę ze swoim psem. Wsparcia potrzebują równiez przewodnicy już pracujący, ale mający jeszcze małe doświadczonie.

Stowarzyszenie Miłośników Gończego Polskiego wraz Komisją Kynologiczną przy Katowickim Zarządzie Okręgowym PZŁ zorganizowało II Warsztaty dla Tropowców. Warsztaty składały się z dwóch elementów: apelu oraz sfarbowanych ścieżek. Chcieliśmy wyjść na przeciw początkującym i mniej doświadczonym właścicielom tropowców. Warsztaty były otwarte na wszystkie rasy pracujące na sfarbowanych ścieżkach.

Warsztaty rozpoczęliśmy o godzinie 10-tej od zbiórki. Został przedstawiony plan działań, organizacja warsztatów. W imieniu Komisji Kynologicznej uczestników przywitał jej Przewodniczący Kolega Konrad Witosz, doświadczony kynolog, sędzia pracy. W imieniu SMGP Prezes Marek Kałka i Wiceprezes Edward Hałdysz. W warsztatach uczestniczyło 13 psów (gończe polskie 9, ogary 2, jamnik, wyżeł węgierski). Ścieżki zostały przygotowane pod konkretnego psa (wiek, doświadczenie). Pracę na ścieżkach poprzedził wykład Kolegi Konrada Witosza "Apel psa myśliwskiego". Zostały również pokazane elementy apelu (chodzenie przy nodze, reakcja na strzał, odłożenie).

 
Warsztaty należy uznać za udane, choć należy zauważyć, że przed przewodnikami wiele pracy, aby mogli się cieszyć dobrą pracą swoich psów.
 
Prezes SMGP dziękuje wszystkim członkom Stowarzyszenia za zaangażowanie się w przygotowaniu sfrabowanych ścieżek.
Darz Bór Koleżanki i Koledzy.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
(13.11.2015)
 
10.10.2015 Spała-Hubertus Spalski, II Festiwal Psów Myśliwskich.

 

W ostatnią sobotę jako Stowarzyszenie wzieliśmy udział w II Festiwalu Psów Myśliwskich. Mieliśmy okazję pokazać nasze gończe Kolegom myśliwym, ale i zaproszonym Gościom aż trzykrotnie. Gończe polskie były najliczniejszą z prezentowanych ras. O godzinie 13.30 mieliśmy wejście w trakcie którego była okazja do szczególnego zaprezentowania naszej rasy-była omówiona krótko historia rasy, łowieckie przeznaczenie rasy. Pokazliśmy elementy apelu jak również namiastkę pracy na sfarbowanej ścieżce. Szkoda tylko, że dzików nie było ;-)  .

SMGP miało też swoje stoisko, które cieszyło sie sporym powodzeniem-to była okazja do wymiany opinii, spotkań nie tylko przewodników. Można było się posilić, napić goracej kawy, herbaty i innych napojów "przedziwnie wzmacniających ciało".

Zarząd SMGP chce podziękować wszystkim gończarzom przybyłym na Festiwal. Szczególne słowa podziękowania kierujemy do Pani Gabrieli Łakomik-Kaszuby (Katowicki Oddział ZKwP) za profesjonalne prowadzenie pokazów, a szczególnie części praktycznej, na której mieliśmy okazję zaprezentować elementy wyszkolenia naszych psów.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

POLOWANIA ZBIOROWE RUSZYŁY. PRZED NAMI KOLEJNY SEZON, W CZASIE KTÓREGO NASZE PSY BĘDĄ W ŁOWISKU WSPIERAĆ MYŚLIWYCH.

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA PREZENTACJI MULTIMEDIALNEJ

STOWARZYSZENIA MIŁOŚNIKÓW GOŃCZEGO POLSKIEGO.

WYSTARCZY KLINKĄĆ NA ZDJĘCIE!

Muzyka i opracowanie graficzne Kolega Marek Kałka. Opracowanie techniczne Kolega Robert Murakowski. Wykorzystane zdjęcia: zasoby Członków SMGP. Dziękujemy za ich udostępnienie.

Hubertus Spalski 10-11.10.2015. Moc atrakcji!

W sobotę 10 października II Festiwal Psów Myśliwskich.

Zapraszamy do naszego stoiska.

 

Już w najbliższą sobotę w Spale na II Festiwalu Psów Myśliwskich będziemy mieli okazję zobaczyć polskiego spaniela myśliwskiego. Nie jest to rasa uznana przez ZKwP. Wiadomo, że psami w tym typie polowano na Wschodnich Kresach II Rzeczpospolitej. W Spale nastąpi pierwsza tak szeroka prezentacja tych psów. Ciekawe, że psy te nie utraciły swych walorów użytkowych. Są świetnymi płochaczami, doskonałymi aporterami. Czy to szansa na kolejną rodzimą rasę? Czas pokaże. Psy te występują w dwóch odmianach umaszczenia: brązowo-białym, czarno-białym.

 

Miło nam poinformować, że nasz stowarzyszeniowy Kolega Piotr Skorochoda wraz z Jarowitem z Rogu Trzech Książąt zajęli dziś t.j. 04.10.2015 pierwszą lokatę na  Regionalnym Konkursie Pracy Tropowców w Kluczborku.

Jarowit uzyskał dyplom I stopnia i maksymalną ilość 100 punktów  !!!

Serdecznie gratulujemy!!!

 

Miło nam poinformować, że nasza stowarzyszeniowa Koleżanka Klaudia Kurpicz wraz z LENTO z Książęcych Borów zdobyli dziś t.j. 03.10.2015 drugie CPC na Międzynarodowym Konkursie Pracy Tropowców dla Ogarów i Gończych Polskich, Orzechowo, ZO Olsztyn

Lentek zajął I lokatę, pracował jako oznajmiacz, uzyskał maksymalną ilość punktów (120 pkt)!!!

Serdecznie gratulujemy!!!

Wyniki gończych polskich w XIV Regionalnym Konkursie Pracy Dzikarzy w Goraju k.Czarnkowa, który odbył się w dniu 3.października 2015 roku:

lok.

1.    Grom Goniec Kaszubski        150pkt  dypl. Ist 
2.    Ursa Gończa Ostoja               140pkt  dypl.Ist 
3.    Kadr spod Wilczego Krza   138pkt dypl. Ist  
6.    Dragon ze Szkółki Leśnej     135pkt. dypl.  IIst 
7.    Kanto Granie w Kniei             125pkt. dypl. IIst 
8.    Lir z Elklandu                          111pkt dypl. IIst 
9.   Gniewko z Krainy Łowów     109pkt dypl. IIst 
10. Włóczykij Czarna Złaja          95pkt dypl.  IIIst 
       Dino z Przedborskiego Gaju    102pkt bez dypl.
       Warta Czarna Złaja                    102pkt bez dypl.
       Olza Gończa Radość nie znalazła dzika w reg. czasie

Serdecznie zapraszamy do relacji z polowania we Francji naszego kolegi Piotrka Jelonkiewicza. Podobnie jak tekst dotyczący jego polowania w Karpatach, ten również pochłania człowieka całkowicie podczas lektury!

Warto dzięki niemu poznać nieco francuską kulturę polowania, ale tekst Piotrka zachęca również do głębszej refleksji nad przyszłością Gończego Polskiego i jego funkcji w naszym rodzimym łowisku. 

tekst dostępny tutaj ---->   "Polowanie we Francji"