Polish-English (Google Translate)Polnische-Deutsch (Google Translate)Polonais-Français (Google Translate)Польсько-Yкраїнського (Google Translate)Польска-беларускай (Google Translate)Lenkijos-Lietuvos (Google Translate)Poľsko-Slovenská (Google Translate)Lengyel-Magyar (Google Translate)

Maj

WYDARZENIA » Rok 2015 » Maj

I Warsztaty dla Tropowców i Dzikarzy Regionu Polski Zachodniej

dzień drugi, sobota 02.05

 

Dzień drugi był dniem szkolenia praktycznego. Czekały na nas dzicza zagroda i sfarbowane ścieżki. Jednak za nim wyruszyliśmy w teren był czas na wspólną fotkę.

 

Jeszcze ostatnie ustalenia przed zwołaniem zbiórki przewodników.

 

Zbiórka

 

 

 

Przed zagrodą

 

 

 

Dziki ze szkoleniowej zagrody "uczą" młode i mniej doświadczone psy unknięcia niebezpiecznych cięć w kontakcie z dzikami z łowisk.  Psy powinne odnaleźć dzika, wytrwale je głosić zarówno z miejsca jak i w gonie. Granie naszych gończych rozchodziło się szeroko po okolicy. Zarówno psy jak i zagrodowe dziki nie odniosły uszczerbku na zdrowiu. Szefem zagrody był nasz Kolega Adam Kloc, główny organizator naszych warsztatów.

 

 

 

 

 

 

Psy, które wyszły z zagrody pojechały z przewodnikami na sfarbowane ścieżki. Mniej doświadczeni przewodnicy mieli pomoc Kolegów Marka Kałki i Sylwestra Rokaszewicza.

 

 

 

Po powrocie do "bazy" na uczestników czekał świetnie przyrządzony posiłek. Po całym dniu mogliśmy odpocząć.

 

 

Ostatnim akcentem było rozlosowanie smyczy i obroży firmy  

W tym dniu szczęście dopisało uczestniczce, która przybyła do nas ze Szwecji.

 

Na naszych warsztatach mieliśmy okazję gościć kilkuosobową grupę myśliwych ze Szwecji. Są członkami Klubu zrzeszającego również nasze gończe polskie. Mamy nadzieję na współpracę.

 

Warsztaty zakończyły się późnym popołudniem. Głównym organizatorem z ramienia SMGP był nasz Kolega Adam Kloc. Dziękujemy.

 

(03.05.2015)

I Warsztaty dla Tropowców i Dzikarzy Regionu Polski Zachodniej

dzień pierwszy, piątek 01.05

 

Jest sobota, godzina 01.36. Pierwszy dzień warsztatów za nami. Kiedy wszyscy smacznie śpią (przewodnicy i ich psy), Administrator jest on line i działa. Jest pełnia, a on poluje, ale tym razem na czcionki swej niezwykle mądrej maszyny. Przekazuje Wam pierwsze informacje, fotografie z piątkowego szkolenia, które dzięki naszym Wykładowcom było ciekawe i poprzez swoją różnoraką tematykę nie mogło nudzić.

Jako pierwszy wystąpił Prezes SMGP Marek Kałka i zapoznał nas z historią psów gończych na ziemiach polskich. Wszakże współcześni przewodnicy nie są pierwszymi, którzy polują gończymi. Nasz dzisiejszy gp jest spuścizną wielu łowieckich pokoleń. Warto o tym pamiętać.

 

Następnie głos zabrał Przewodniczący Komisji Kynologicznej przy Zielonogórskim oddziale PZŁ, właściciel jednej z najstarszych, zasłużonej użytkowej hodowli "Rumcajsowe Obejście" Pan Zbigniew Jankowski. Pan Jankowski nawiązał do przedmówcy uzupełniając naszą wiedzę na temat najnowszej historii gp. Prelegent krytycznie odniósł się do niepokojących zjawisk, w tym do działania tzw. "hodowli użytkowych" (które są takie jedynie z nazwy). Poruszył temat nieuczciwych praktyk, z którymi zdarza się nam spotkać na ringach wystawowych. Odniósł sie do więzi jakie powinny łączyć właściciela ze swoim psem, spraw szkoleniowych. Wystąpienie to było przepełnione troską o naszą rodzimą rasę, która powinna znaczyć coś więcej niż źródło dochodu dla osób poświęcających się jej hodowli.

 

 

Po swoim wykładzie Pan Zbigniew Jankowski chętnie odpowiadał na pytania swoich interlokutorów.

 

 

Sędzia pracy, Pani Marta Kapelska przybliżyła nam regulaminy konkursów pracy: tropowców i dzikarzy. Tłumaczyła punkty regulaminu, które mogą budzić wątpliwości, zwłaszcza dla osób rozpoczynających przygodę z użytkowością. Wyczerpująco odpowiadała na pytania uczestników naszych warsztatów.

 

Sędzia eksterieru, sędzia pracy Pan Janusz Sajnóg przybliżył nam kryteria oceny psów na konkursach pracy. Usłyszeliśmy jakie elementy wpływają na ocenę pracy naszych psów w dziczej zagrodzie. Od pewnego momentu nawiązał się żywiołowy dialog między wykładowcą, a słuchaczami.

 

Po pierwszej turze wykładów obiad smakował wszystkim.

, ale......  jest godzina 02.49... . Administrator też ma prawo do snu

 

Jest sobota 2-go maja. Godzina 23.54. Jestem Wam winien dokończenia omówienia wydarzeń z piątkowych wykładów.

Po południu swój wykład poprowadził lekarz weterynarii Bartłomiej Słowek (http://www.weterynarz-glogow.pl/). Mogliśmy się dowiedzieć o żywieniu swoich psów, o popełnianych czasami błędach w tej materii. Rozmawialiśmy o urazach jakie mogą odnieść nasze gończe w łowisku, sposobach reagowania na nie. Pan Słowek wykazał się cierpliwością do swoich słuchaczy - musiał odpowiadać na wiele pytań z sali. 

 

Jako ostatni głos zabrał nasz Kolega, Członek Zarządu SMGP Sylwester Rokaszewicz. Mówił nam o akcesoriach wspomagających bezpieczeństwo psa w łowisku: pomarańczowa opaska, dzwonek sygnalizujący obecność psa, gps. W swym wykładzie miał wsparcie Kolegi Adama Kloca. Kolejny raz uczestnicy naszych warsztatów mogli zadawać pytania i uzyskiwali wyczerpujące odpowiedzi.

 

 

Wykłady skupiły uwagę słuchaczy.

 

Pod koniec pierwszego dnia każdy uczestnik warsztatów otrzymał dyplom uczestnictwa. Dyplomy wręczał Pan Zbigniew Jankowski.

 

Teraz nadchodził czas wolny...

 

(02.05.2015)