Polish-English (Google Translate)Polnische-Deutsch (Google Translate)Polonais-Français (Google Translate)Польсько-Yкраїнського (Google Translate)Польска-беларускай (Google Translate)Lenkijos-Lietuvos (Google Translate)Poľsko-Slovenská (Google Translate)Lengyel-Magyar (Google Translate)

Maj

WYDARZENIA » Rok 2014 » Maj

 

 

56 Krajowa Wystawa Psów Rasowych (CWC) w Świebodzicach 25.05.2014

 

 

Oceny gończych w Świebodzicach odbyły się w pełnym słońcu i w dosyć wysokiej temperaturze, lecz to nie zniechęciło wystawców do pokazania swoich pupili. Organizatorzy zadbali o wodę dla psów przy ringach, które ustawione były na zewnątrz (część ringów ulokowano wewnątrz hali sportowej).

Naszą rasę oceniał Aleksander Skrzyński, który zachował się bardzo profesjonalnie Ze względu na upał nie wymagał od psów długich biegów po ringu. Ogólnie rzecz biorąc wystawę można zaliczyć do udanych i kameralnych, przygotowano obszerny parking (bezpłatny), można było swobodnie wejść do hali i pobyć w cieniu. Zachęcamy do uczestnictwa w przyszłym roku.

 

SĘDZIA: Aleksander Skrzyński

 

PSY

Kl. szczeniąt - BOR Zwierzyniecka Sfora lok. I, W.O. NSzwR

Kl. młodzieży - JARUN z Rogu Trzech Książąt - lok.I , CWC

Kl. pośrednia - ARSEN Zwierzyniecka Sfora lok. I, CWC

Kl. otwarta - ARGON Zwierzyniecka Sfora lok. I, CWC, BOS


 

SUKI

Kl. mł. szczeniąt - GOJA Zimny Trop - lok. I, W.O.

Kl. szczeniąt - BLANCA Zwierzyniecka Sfora lok. I, W.O.

Kl. młodzieży - MGIEŁKA Leśny Amok lok.I, dosk.

Kl. pośrednia - AVIA Zwierzyniecka Sfora - I, BOB

 

 

ARGON Zwierzyniecka Sfora

 

AMIDA Zwierzyniecka Sfora

 

AVIA Zwierzyniecka Sfora, AMIDA Zwierzyniecka Sfora

 

XXII Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych w Łodzi 10-11.05.2014 International Dog Show (CACIB)

 

XXII Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych w Łodzi przebiegała pod dość pogodnym niebem za wyjątkiem trochę dokuczliwego porannego wiaterku. Organizatorzy Show stanęli na wysokości zadania. Pięknie przygotowane duże ringi wystawowe na sztucznej trawie pozwalały na pokazanie naszych pięknych Gończych w ruchu, w ich mocnym i energiczny kłusie. Mieliśmy dużo miejsca między ringami.

Pani sędzia Anna Rajs punktualnie o godzinie dziesiątej rozpoczęła ocenę psów na ringu. Sędzia wnikliwie i z komentarzem oceniała gończe dając wskazówki właścicielom co do dalszego kształtowania eksterieru ich pupili jak ich poprawy ruchu na ringu.

W kuluarach ringowych przestrzeni  panowała atmosfera godna właścicieli tej rasy polskie psów myśliwskich. Finały wystawy odbyły się na hali z dobrze przygotowanym ringiem finałowym. Mankamentem wystawy był godzinny poślizg z rozpoczęciem prezentacji psów w finałach, nie spowodowany przez organizatorów.

 
 
Psy
Klasa szczeniąt -Mój Zbój El-Halem WO
 
Klasa pośrednia - Bonar Nunarak dosk lokata I
 
Klasa otwarta - Bland Gończy Mazowiecki lokata I
 
Klasa użytkowa - Gramen Kłusujaca Sfora - BOB Rp II użytek I Gr VI III
 
Klasa champ. - Amir Leśny Amok lokata I

 

Suki

Klasa młodzieży - Mira Laufer Polski lokata I dosk

Klasa pośrednia - Klamra El Halem lokata I dos

Klasa otwarta - Dragon Wil-Janson lokata I dos

Klasa użytkowa - Walentynka El-Halem dosk bos

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

04.05.2014 Krajowy Konkurs Pracy Psów Tropowców w Wólce Biskiej. Konkurs został zorganizowany przez ZO PZŁ w Zamościu. 

W niedzielę 4 maja niedaleko Biłgoraja odbył się konkurs tropowców. Startowało w nim 12 psów w tym: 4 gończe słowackie, 1 jamnik szorstkowłosy standard, 3 płochacze niemieckie, 2 labradory retrievery i dwie gończe polskie. Równolegle z Krajowym Konkursem Pracy Psów  Tropowców w Wólce Biskiej odbył się Regionalny Konkurs Pracy Psów Posokowców, w którym wystartowało 6 posokowców bawarskich i jeden alpejski gończy krótkonożny. Obydwa konkursy przeprowadzono na terenie obwodu łowieckiego dzierżawionego przez Koło Łowieckie nr 46 „Bażant” w Błgoraju.

Sędzią głównym konkursu był Krzysztof Fryc.

Pozostali  sędziowie: Konrad Komosa, Piotr Zając, Wojciech Tarnowski, Józef Jędral.

Asystenci kynologiczni: Joanna Kuchta i Adam Ćwik.

Konkursowe ścieżki nie były ciężkie do przejścia dla przewodników i startujących psów. Wysoki strzelisty sosnowy las z niskim podszytem  złożonym z gęstych  jagodzisk skutecznie utrzymywał  i konserwował swą wilgocią zapach farby, oraz dawał możliwość obserwacji pracy psów z bezpiecznej odległości. 

 

Startowałem z FANKĄ z Krainy Łowów.Praca na farbie była bardzo pewna, suka ciągnęła powoli, ale zdecydowanie łapiąc odwiatr truflą tuż nad jagodziskiem. Zgłaszamy pierwsze łoże i po pewnym czasie dochodzimy do drugiego, dobrze oznaczonego loża. Z tego miejsca po krótkim odłożeniu FANKA jako oznajmiacz idzie samodzielnie. Czas dłuży się niemiłosiernie cenne minuty upływają, a dziewczyny nie widać i nie słychać. Po dłuższym czasie w końcu dochodzi z oddali melodyjny sygnał rogu myśliwskiego. W końcu pojawia się też moja maruderka FANKA, zgłasza dwoma krótkimi szczeknięciami dzika po czym prowadzi nas zdecydowanie do końca ścieżki jeszcze ponad 200 metrów, gdzie leży tusza dzika. Wiem, że jesteśmy na granicy regulaminowego czasu w oznajmianiu więc  tracimy jeden punkt w tej dodatkowej konkurencji co dało w sumie 115 punktów. Na 12 psów topiących moja gończa  pracująca po farbie jako oznajmiacz zajęła 2 lokatę uzyskując dyplom I stopnia, a także wniosek na championa pracy CPC .

Pierwszą lokatę z kompletem dodatkowym 120 pkt zajęła WERA Herbu Kruk labradorka, zapewne znana większości z konkursowych rywalizacji tropowców. Z uwagi na to, iż WERA posiada już championat pracy, kolegium sędziowskie przyznało CPC dla psa z drugiej lokaty czyli dla FANKI, która tym samym zgodnie z regulaminem ZKwP ukończyła championat pracy, powiększając jednocześnie zacne grono gończych polskich z przedmiotowym tytułem.

Na koniec duże uznanie i podziękowania dla organizatorów konkursu zawłaszcza dla członków Koła Łowieckiego nr 46 „Bażant” w Biłgoraju z zaangażowanie i gościnne przyjęcie.  

Darz Bór. 

 

 

 

 

  

 

  

 

Wyniki:

                   

Opis konkursu Tomasz Marcinkowski. Zdjęcia: Tomasz Marcinkowski, Jan Michalski.

(11.05.2014)

 

Dziś spotkaliśmy się na dziczej zagrodzie. Gospodarze przyjęli Gości szorstko, bez entuzjazmu-nie było miejsca na uprzejmości...

Oto jeden z Gospodarzy:

                                                  

 

Dziki były aktywne i ruchliwe...

 

 

... czasami zadarzało się i tak:

Ucieczka za drzewo bywała jedyną możliwością uniknięcia bliskiego spotkania z lochą. Niektórzy dla pewności wspinali się na drzewa... i robili to błyskawicznie (pomimo nie pobierania korepetycji z Wu-eFu).

 

Chwila relaksu.Znajdź psa...

 

Goście:

Impera Z Rogu Trzech Książąt.

 

Jarowit Z Rogu Trzech Książąt.

 

Laufer Wiślański Trop.

 

W tle czekoladowy Rezon Śpiewna Zgraja i rudy Joszko Psia Awangarda.

Były jeszcze inne gończaki, ale tak szybko omiatały zagrodę, że nasz wolny aparat nie zdołał ich uchwycić.

Nasze psy potraktowały Gospodarzy zasadniczo poważnie. Ale były gończaki traktujące zagrodowe dziki z przymróżeniem oka (psiego oka)...

 

Była też okazja do rozmowy z dawno niewidzianym Kolegą Michałem Fornalczykiem. Tu na zdjęciu, Michał demonstruje prawidłowy skład umożliwiający szybki i precyzyjny strzał "na komorę" (niestety nie uchwyciliśmy pracy nóg...).

Tak zainspirowani udaliśmy się na strzelnicę. Uwaga! Zachowajcie bezpieczeństwo:

 

 

Niektórym Kolegom udało się nawet kilka razy trafić w arkusz tarczy...

 

Byli też zadowoleni:

 

 

Koleżanki, Koledzy, do zobaczenia.

Dziękujemy Kolegom Dariuszowi Hutce i Michałowi Fornalczykowi za możliwość wejścia z psami do dziczej zagrody.

(10.05.2014)

Międzynarodowy Konkurs Pracy Posokowców. Regionalny Konkurs Pracy Tropowców Jeleśnia 03.05.2014.

Konkurs tropowców w Jeleśni od lat stanowi wyzwanie dla psów i ich przewodników. Tereny górskie stwarzają nieco odmienne warunki pracy psów. Pomimo, że ścieżeki nie były założone na stokach górskich, to jednak psy chodziły w trudnym,  pochyłym terenie. Pracy nie ułatwiała gęsta roślinność. Dopisała pogoda-było chłodno około 6 st. i od rana nieco padało. O godzinie 11.00 zaczęło padać intensywniej, co jednak nie przeszkodziło uzyskiwać dobrych wyników.

Konkurs tropowców Jeleśni od lat słynie z dobrej organizacji. Starannie przygotowane ścieżki przyczyniają się do dobrej opinii o tym górskim konkursie. Również inne elementy organizacji mówią wiele dobrego o Gospodarzach-posiłki zarówno w miejscu oczekiwania na wejście na ścieżki jak i po powrocie do punktu zbornego. Na wielką pochwałę zasługuje oprawa muzyczna - mieliśmy zespół sygnalistów oraz artystę grającego na regionalnym instrumencie trąbicie. 

Organizatorzy: Zarząd Okręgowy PZŁ w Bielsku-Białej, Komisja Kynologiczna Beskidzkiej Okręgowej Rady Łowieckiej, KŁ "Cietrzew" w Pewli Ślemieńskiej, KŁ "Groń" Żywiec, KŁ "Jeleń" w Sopotni Wielkiej.

Stowarzyszenie Miłośników Gończego Polskiego wręczyło Przewodnikom dwóch czołowych lokat książki o tematyce myśliwskiej wydane przez Wydawnictwo "Mirczumet": "Pułkownik z dna jeziora", "Śląskie łowy" (http://mirczumet-wydawnictwo.pl/).

Skład sędziowski:

Marzena Błońska-sędzia główny konkursu tropowców

Wojciech Galwas-sędzia konkursu posokowców

Zbigniew  Skrzek

Piotr Błoński

Jakub Rudziński

Ryszard Nowicki

L'udovit Pitońak

Tibor Żeltvay

 

WYNIKI:

 

Przed konkursem.

 

 

 

 

Zbiórka.

 

 

 

Przed odłożeniem.

 

Poczęstunek przed ścieżkami: kawa, herbata, ciasto...

... i coś bardziej konkretnego.

 

 

Od Gospodarzy dowiadywaliśmy się ciekawych informacji o miejscowej przyrodzie, historii tych ziem.

 

W tym czasie nasze psy...

 

Po powrocie do Jeleśni mogliśmy zobaczyć wystawę trofeów myśliwskich.

 

 

Sędziowei w pracy (Piotr i Marzena Błońscy).

 

 

Poczęstunek przed ogłoszeniem wyników.

 

I miejsce Atena Z Kojca Myśliwego, kopov (oszczekiwacz)

 

II miejsce Erchie Ze Stobrawskiej Kniei, płochacz niemiecki.

 

III miejsce Joszko Psia Awangarda, gp dypl.I st./100 pkt

 

Joszko w tym dniu był najwyżej ocenionym gończym polskim.

 

IV miejsce Nysa Z Beskidzkiego Matecznika gp dypl.I st./100 pkt.

 

V miejsce Duma z Siwcowego Grodu jamnik szorstkowłosy dypl.I st./100 pkt.

 

VI miejsce Laufer Wiślanski Trop gp. dypl. I st./100pkt.

 

X miejsce Kniaź Leśny Amok gp, dypl. I st/100pkt

 

XI Gramen Kłusująca Sfora gp, dypl.Ist./92 pkt.

 

XII miejsce Dasza Władca Kniei

 

XV miejsce Konar Leśny Amok

 

Stowarzyszenie Miłośników Gończego Polskiego:

(06.05.2014)

 

1-go maja na terenie KŁ Daniel Tychy odbył się Regionalny Konkurs Pracy Posokowców i Tropowców.

Przewodnikom sprzyjała pogoda, ale dla psów zadanie było nieco utrudnione-mieliśmy słoneczną, ciepłą pogodę. Ścieżki zostały wylane starannie, a niektóre z nich przecinały leśne dukty, niewielkie kanały, rowy. Utrudnieniem była zwierzyna krążąca na sfarbowanych ścieżkach, szczególnie daniele. Na konkurs zgłosiło się 16 tropowców: 8 gończych polskich, ogar polski, 2 jamniki szorstkowłose, wyżeł niemiecki, flat-coatedretriever, 2 goldenretrivery, płochacz niemiecki.

Każdy konkurs jest okazją do spotkania starych znajomych. Tak było i tym razem. Było też wiele nowych twarzy - to młodzi stażem przewodnicy dla których był to pierwszy konkurs pracy. Wszyscy tworzyli koleżeńską atmosferę-organizatorzy i uczestnicy konkursu. 

Skład sędziowski:

Zbigniew Skrzek - sędzia główny

Stanisław Abłamowicz

Paweł Bocianowski

Grzegorz Lietz

Ryszard Nowicki

 

Opieka weterynaryjna- dr.n.wet. Zbigniew Skrzek

Sekretariat - Dorota Parka

Róg - Marek Czech

 

Wyniki konkursu tropowców:

 1. Luna Leśny Amok, gp, lok. 1/16, pkt. 100, dypl. I, CPC, wł. I. Długajczyk
 2. Joszko Psia Awangarda, gp, lok. 2/16, pkt. 100, dypl. I wł. I.i M. Kałka
 3. Lento z Książęcych Borów, gp, lok. 3/16, pkt. 100, dypl. I, wł. A. Krupicz
 4. Laufer Wiślański Trop, gp, lok.4/16, pkt. 90, dypl. I, wł. M. Kemer
 5. Gaudim Vitae Adsum, gr, lok. 5/16, pkt. 84, dypl. I, wł. E. Bobik
 6. Protsionus Ursambol, jsz st., lok. 6/16, pkt. 82, dypl. I, wł. A.Gabor,K.Szymczyńska
 7. Mildor Feel The Breva, f-cr, lok. 7/16, pkt. 80, dypl. I, wł. E. Kasprzyk
 8. Faza Po Ronu z Żubrowiska, wnk, lok. 8/16, pkt. 86, dypl. II, wł. M.Lewandowska
 9. Konar Leśny Amok, gp, lok. 9/16, pkt. 76, dypl. II, wł. M. Jaros
 10. Drako z Siwcowego Grodu, jsz st., lok.10/16, pkt. 76, dypl. II, wł. R.Ferdek-Barucha
 11. Borek Nunarak, gp, lok. 11/16, pkt. 72, dypl. III, wł. J. Bednarczyk
 12. Aura Ogarusy, op, lok. 12/16, pkt. 70, dypl. III, wł. M. Szeremeta
 13. Morus Wiślański Trop, gp, lok. 13/16, pkt. 68, dypl. III, wł. R. Guzik
 14. Fenpinque Prada Perfect, gr, lok. 14/16, pkt. 66, dypl. III, wł. A. Wojtala
 15. Gemma Gemmarum Adsum, gr, lok. 15/16, pkt. 64, dypl. III, wł. A.Kupska, M.Chmielewska

1 pies bez dyplomu

Stowarzyszenie Miłośników Gończego Polskiego wraz z Wydawnictwem "Mirczumet" uhonorowało zwycięzców książkami: "Pułkownik z dna jeziora" oraz nowością wydawniczą "Śląskie Łowy" (Wydawnictwo "Mirczumet": http://mirczumet-wydawnictwo.pl/ ). 

 

Przed zbiórką. Robert Guzik z Morusem Wiślański Trop.

 

 

 

Konar Leśny Amok.

 

Lento Z Książęcych Borów.

 

 

Marek Czech.

 

Zbiórka.

 

Organizatorzy, Sędziowie oraz Asystenci.

 

Losowanie numerów ścieżek

 

 

 

 

W trakcie ostrzelania.

 

 

Odłożenie.

 

 

 

Ścieżki (fot.Kamil Czerny).

 

 

 

 

 

 

Przed ogłoszeniem wyników.

 

 

 

 

Sędziowie w pracy.

 

Ogłoszenie wyników.

 

Zwycięzcy (trzy kolory naszych gończych).

(04.05.2014)