Polish-English (Google Translate)Polnische-Deutsch (Google Translate)Polonais-Français (Google Translate)Польсько-Yкраїнського (Google Translate)Польска-беларускай (Google Translate)Lenkijos-Lietuvos (Google Translate)Poľsko-Slovenská (Google Translate)Lengyel-Magyar (Google Translate)

Listopad

WYDARZENIA » Rok 2014 » Listopad

Miło nam poinformować, że w przyszłym roku dzięki współpracy Stowarzyszenia Miłośników Gończego Polskiego oraz Wydawnictwa "Mirczumet" powstanie książka o nas gończarzach i o naszych psach. Nie będzie to praca jednego, czy dwóch autorów. Chcemy zaprosić Was wszystkich do napisania tej książki. Marzymy abyście zawarli w niej swoje emocje oraz wiedzę związane z rasą. 
Gończe środowisko to już całkiem spora grupa osób, która związała się z naszą rodzimą rasą-gończym polskim. Jedni czynnie z nim polują i poprzez taką aktywność są mocno zżyci ze swoim gończym. Inni, choć nie polują aktywnie spędzają z nim czas również doceniają piękno rasy. Niektórzy z nas zdecydowali się na hodowlę tych wspaniałych psów. W końcu są i tacy, którzy nie posiadają gończych, ale  poprzez funkcje które pełnią w ZKwP, PZŁ przyczyniają się do mądrej promocji rasy. Wszyscy, wspólnie, niezależnie od tego, czy należymy do SMGP, czy nie, tworzymy środowisko, któremu zależy na gończym polskim. Wraz z Wydawnictwem "Mirczumet" zwrócimy się do sędziów kynologicznych, sędziów pracy, osób z dużą wiedzą o rasie z prośbą o włączenie się w nasz wspólny projekt. Chcemy pokazać walory gończego polskiego jako psa użytkowego, ale również jego piękno.

Stowarzyszenie Miłośników Gończego Polskiego wraz z Wydawnictwem Mirczumet ogłasza konkurs w dwóch kategoriach: na opowiadanie myśliwskie pt. „Opowiadanie łowieckie” oraz na zdjęcie pt. „Fotografia z kniei” o tematyce łowieckiej. Konkurs ma charakter otwarty i skierowany jest do osób pełnoletnich.Termin nadsyłania prac mija z dniem 28 lutego 2015 roku. Najlepsze prace znajdą się w książce Wydawnictwa "Mirczumet". Serdecznie wszystkich zapraszamy!

Opowiadania i zdjęcia prosimy przesyłać na ręce Sekretarza Konkursu - Marty Jaworskiej na adres mailowy: martajaworska2@gmail.com (z dopiskiem KONKURS NA OPOWIADANIE MYŚLIWSKIE lub KONKURS NA FOTOGRAFIĘ).

Szczegółowy regulamin konkursu:

http://www.gonczypolski.org/?pl_nasz-konkurs,790

 

(03.11.2014)

Jak kiedyś w Polszcze polowano...
Józef Władysław Kobylański "Dzień Św.Huberta w życiu Radziwiłła 'Panie Rybeńko' ", Warszawa 1934 rok:

 

Kim dziś dla nas jest  Św.Hubert? Nieistotną dekoracją przykrywającą stare zwyczaje łowieckie ozdobione nikomu już niepotrzebnymi regułami etycznymi? Człowiekiem z dalekiej przeszłości-tak dalekiej, że właściwie nie wiadomo czy żył? A może  to tylko kilka ozdobnych  literek potrzebnych do zapełnienia pustego miejsca na sztandarze… ? Kto dziś mogłby go zdetronizować? Może znany polityk, któremu prezes jakieś telewizji zorganizuje promocję?

Czy ten nasz stary Św.Hubert  jest nam, Braci Łowieckiej do czegoś dziś potrzebny? Może to tylko siła naszego przyzwyczajenia? Może czas porzucić hipokryzję i odwołać niemodnego starca? Czy aby pasuje do naszych czasów? Czy nie żył w czasach zabobonów, braku tolerancji? Jak sobie z tym radził? Czyż nie był biskupem  i do tego  pochodził z rodu królewskiego? Mało to egalitarne, prawda? Czyż wszystko nie przemawia przeciwko niemu? Jakiego Huberta czcimy-czy aby nie tego z przed nawrócenia? Hulaki, utracjusza,  gdzie polowaczka goniła polowaczkę? Warto w ogóle mówić o jego nawróceniu? Do czego, do Kogo? Nie wymysł to dewotów, ciemnych umysłów wieków średnich? Mógł mieć widzenie?  Jelenia z jednym symbolem religijnym?  Nie należałoby uzupełnić tych kilkudziesięciu obrazów z wiszących w wielu europejskich galeriach? Jak człowiek tak dobrze wykształcony mógł się dać wmanewrować  w taką iluzję?

 No właśnie-kim dla nas myśliwych jest nasz patron Św.Hubert?

 

W DNIU NASZEGO PATRONA WSZYSTKIM KOLEGOM MYŚLIWYM ŻYCZYMY SZYBKIEGO SKŁADU, CELNEGO OKA, PEWNEJ RĘKI ORAZ WSZELKIEJ POMYŚLNOŚCI W ŻYCIU RODZINNYM I ZAWODOWYM.

 

DARZ BÓR KOLEDZY!

 

Już w najbliższym czasie na polskim rynku będzie dostępna Alpha 100 firmy Garmin (w ofercie jest nadal Astro 320). Kto podkładał psy z tym sprzętem wie jak może być pomocny.

Poniżej sugerowane ceny.

 

Szczegóły i kontakt:

www.garmindlapsa.pl