Polish-English (Google Translate)Polnische-Deutsch (Google Translate)Polonais-Français (Google Translate)Польсько-Yкраїнського (Google Translate)Польска-беларускай (Google Translate)Lenkijos-Lietuvos (Google Translate)Poľsko-Slovenská (Google Translate)Lengyel-Magyar (Google Translate)

Lipiec

WYDARZENIA » Rok 2014 » Lipiec

26-27.07 Lipowa - nasze warsztaty.

 

Sobota rano. Wjeżdżamy niezniszczalnym Edkowym UAZ-em pod Skrzyczne i przygotowujemy się do wylania ścieżek. Musimy przygotować kilkanaście ścieżek-ostatecznie mamy 16 zgłoszeń. Wylewamy ścieżki o różnym stopniu trudności i długości. Będą to ścieżki dla mniej doświadczonych przewodników i psów.

 

 

Wylanie 14 ścieżek na dwie ekipy w warunkach górskich jest niełatwe, ale psy będą miały okazję popracować w nowym dla siebie terenie.

 

W tym czasie tam na dole zbierali się przewodnicy z psami.

 

 

Powitanie nie mogło się obyć bez oprawy muzycznej. Tutaj niezastąpiony był Wojtek Machaj.

 

W końcu  poszliśmy w las...

 

i rozpoczęliśmy od ćwiczenia apelu. Wcześniej jeszcze kilka uwag Edwarda.

 

 

Odłożenie...

 

 

Pokazowa ścieżka.

 

I w końcu przewodnicy udali się na swoje ścieżki.

 

Najmłodsze psy biorące udział w warsztatach:

 

A po ścieżkach zasłużony posiłek....

 

... a następnie wykłady z zakresu użytkowości i prawidłowego żywienia psów myśliwskich. Edward omówił konkursy tropowców i dzikarzy.

 

Kolega Martin Mlady opowiedział nam o konkursach pracy organizowanych w Czechach. Dowiedzieliśmy jak wygląda organizacja myślistwa u naszych południowych Sąsiadów. Krótko porównał pracę w miocie kopovów i gończych polskich.

 

Kolega Rafał Malec zwrócił nam uwagę na elementy pracy tropowców w łowisku-wskazywał na konieczną współpracę przewodnika ze swoim psem, zrozumienie śladów i tropów pozostawionych przez postrzeloną zwierzynę. Mieliśmy okazję usłyszeć relacje z dochodzenia konkretnych postrzałków. Pozwalało to na zrozumienie zachowań tropiących psów jak i rannej zwierzyny.

 

Kolega Rafał Żuk opowiedział nam o żywieniu naszych psów. Zwrócił uwagę na wszechobecny marketing wśród producentów karm dla psów. Wskazywał na zagrożenia wynikające z możliwości zastosowania przez wytwarzających karmy  wątpliwych składników (np.odpadów utylizacyjnych).

 

W niedzielę rano niektórym dopisywał apetyt...

 

W tym czasie grupa robocza musiała udać się w góry aby przygotować 6 nieoznakowanych ścieżek o długości od 400-800 metrów. Edward zadbał o ich trudność...

Pomimo dużej trudności większość z psów poradziła sobie bardzo dobrze.

 

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowanie warsztatów. Należy tu wymienić zwłaszcza Kolegów: Przemysława, Mariusza, Marka, Piotra, Jarosława. Dzięki nim mieliśmy dobrze przygotowane ścieżki. Dziękujemy Kolegom wykładowcom. Szczególne podziękowania należą się Edwardowi Hałdyszowi, który czuwał nad całością imprezy.

Dziękujemy wszystkim, którzy przybyli i mieli chęć szkolić swoje psy. Do zobaczenia wkrótce.

Warsztaty w Lipowej miały charakter otwarty i zebrały kilkanaście psów w różnym wieku i z różnym doświadczeniem. Na codzień bardziej doświadczeni przewodnicy aktywnie działający w naszym Stowarzyszeniu organizują spotkania szkoleniowe w małych grupach po dwa, trzy psy (zarówno na tropach jak i w dziczych zagrodach). Dzielą się swoją wiedzą i umiejętnościami.


 

26-27.07 Lipowa - warsztaty Stowarzyszenia Miłośników Gończego Polskiego.

 

 

 

W najbliższy weekend spotykamy się w Lipowej koło Żywca.

W sobotę 26-go lipca spotykamy się u naszego Wiceprezasa Edwarda Hałdysza (jest on głównym organizatorem naszego spotkania). W tym dniu cześć praktyczna jest przewidziana dla młodych psów i mniej doświadczonych przewodników.
 
W programie praca nad apelem (posłuszeństwem), ścieżki. Po południu, w przyjaznej atmosferze wokół ogniska, grilla i gorącego kociołka i nie tylko...., będziemy rozmawiać o pracy naszych psów.
 
 
Nasze rozmowy chcemy rozpocząć  o godzinie 15.00-stej i poprawadzą je:
 
Kolega Rafał Malec (Członek Komisji Kynologicznej Oddział PZŁ w Bielsku-Białej) - "Poszukiwanie postrzałków-strona praktyczna".
 
Kolega Martin Mlady - "Kynologia myśliwska w Czechach".
 
Kolega Edward Hałdysz - "Konkursy tropowców i dzikarzy-teoria i praktyka".
 
Kolega Marek Kałka - "Gończy polski dzikarz idealny?"
 
Kolega Rafał Żuk - "Prawidłowe żywienie psa myśliwskiego".
 
 
Niedziela 27-go. To dzień przeznaczony dla bardziej doświadczonych tropowców i ich przewodników.
Przewidziane są długie ścieżki w trudnych, górskich warunkach. Zaczynamy od godziny 10-tej. Zakończenie przewidujemy kiedy ostatni przewodnik wróci na miejsce zbiórki (ścieżki będą nieoznakowane). Mamy nadzieję, że nie będziemy musieli powiadamiać słowackich ratowników ;-)
 
Cieszymy się, że oba dni będziemy mieć obsadzone. W sumie w warsztatach weźmie udział 14 psów. Będą pracowały wraz ze swoimi przewodnikami.  Miło będzie nam gościć osoby, które nie należą do naszego Stowarzyszenia.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Zespół Pieśni i Tańca Śląsk to nie tylko najlepszy w Polsce zespół promujący rodzimy folklor, ale w swoich działaniach przyczynia się do promocji kultury łowieckiej. W trakcie pikniku leśno-łowieckiego (Koszęcin 9-10.08) będziemy mieli okazję "...przyjrzeć się pracy leśników, myśliwych, drwali". Ta ciekawie zapowiadająca się impreza będzie miała charakter edukacyjno-ekologiczny. Jednym  z punktów tego spotkania będzie pokaz naszych gończych polskich. Szczegóły na stronie:

http://www.zespolslask.pl/pl/dodatkowe/2663/imprezy-i-wydarzenia/cietrzewisko/program-pikniku/

Piknik Leśno – Łowiecki „Cietrzewisko” organizowany jest przez Zespół „Śląsk” we współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Katowicach, Polskim Związkiem Łowieckim i Gminą Koszęcin.

Zapraszamy do zapoznania się wynikami z konkursów pracy z lat 1999-2013. Opracowanie to zawdzięczamy wytrwałości naszej Koleżanki Marty Jaworskiej. Bazując na Katalogach Prób i Konkursów Pracy wydanych przez Zarząd Główny PZŁ przygotowała to interesujące zestawienie:

http://www.gonczypolski.org/?pl_wyniki,46

 

Zapraszamy również do zapoznania się Rankingiem:

http://www.gonczypolski.org/?pl_ranking,47