Polish-English (Google Translate)Polnische-Deutsch (Google Translate)Polonais-Français (Google Translate)Польсько-Yкраїнського (Google Translate)Польска-беларускай (Google Translate)Lenkijos-Lietuvos (Google Translate)Poľsko-Slovenská (Google Translate)Lengyel-Magyar (Google Translate)

Kwiecień

WYDARZENIA » Rok 2015 » Kwiecień

 
 

"Od kilku lat, większą cześć swojego wolnego czasu spędzam na Wschodzie. Bywam na Kresach- na Białorusi, Ukrainie, zdarza mi się zapędzać na Krym, w Karpaty i na Polesie. W zeszłym roku poczułem potrzebę odizolowania się na jakiś czas w kompletnej głuszy. Zabrałem psa i przez parę dni wędrowałem po Gorganach."

To tylko fragment bardzo interesującego tekstu pt. "Polowanie w Karpatach", naszego kolegi Piotrka Jelonkiewicza, w którym opisuje swoje wyprawy na Wschód, polowanie z Hucułami, poznawanie ich kultury oraz tradycji. Oprócz tekstu wiele fotografii, dających nam namiastkę tego, co tam przeżył. Gorąco zachęcamy do lektury! 

 

Wielkimi krokami zbliżają się

 I Warsztaty dla Tropowców i Dzikarzy Regionu Polski Zachodniej

01-02.05.2015 Nowe Miasteczko, Nieciecz.

Przypominamy plan szkolenia:

Miejsce – zajazd „Kacper” Nowe Miasteczko (koło stacji BP) 
• 9.00 - 9.30 -Zakwaterowanie 
• 10.00-10.15 Powitanie
• 10.15 – 11.00 Dzikarz czy tropowiec – wybór psa , rasy
• 11.00 – 12.00 Gończy Polski – polski myśliwy z polskim psem, historia rasy,  SMGP – cele-założenia Stowarzyszenia
• 12.00 – 12.15 Przerwa na wypuszczenie psów 
• 12.15 – 13.00 Praca tropowców i na ścieżce - omówienie konkursu
• 13.00 – 13.45 Praca w zagrodzie – omówienie konkursu
• 13.45 – 14.00 Przerwa na wypuszczenie psów 
• 14.00 – 15.00 Obiad
• 15.00 – 16.00 Żywienie psów, pierwsza pomoc
• 16.00 – 17.00 Bezpieczeństwo w czasie polowań (ubezpieczenie psów, środki i urządzenia zabezpieczające psy podczas polowania)
• 17.00 – 17.15 Przerwa na wypuszczenie psów 
• 17.15-18.00 Wydanie dyplomów pamiątkowych – wolne wnioski
• 18.00-19.00 Czas wolny 
• 19.00 – Kolacja , grill, praca w grupach 
 
Dzień drugi:
• 8.00-9.00 Śniadanie, przejazd do Niecieczy
• 9.00-14.00 Zajęcia praktyczne w terenie. Podział na dwie grupy. Jedna grupa praca na ścieżkach, druga grupa praca w zagrodzie. Maksymalna ilość psów 20-30 . 
• 14.00-15.00 Obiad, 
• 15.00-15.30 Podsumowanie warsztatów, zakończenie spotkania.
 
Do zobaczenia na warsztatch!
 
(29.04.2015)

Serdecznie zapraszamy wszystkich przewodników gończych polskich na

Krajowy Konkurs Pracy Tropowców
 organizowany przez ZO PZŁ w Bielsku - Białej, który odbędzie się 9.maja 2015r. w Jeleśni.

Szczegółowe informacje i karta zgłoszeniowa na konkurs dostępna na stronie Zarządu Okręgowego PZŁ Bielsko-Biała (tutaj)

"Hamerla, Katowice. Z czym kojarzymy Katowice? Większość z Was odpowie z kopalniami, hutami - przemysłem ciężkim. Jednak mało kto zna inną, zieloną historię tego miasta, regionu. 150 lat temu, w roku 1865, w dzisiejszej  południowej części miasta wypuszczono żubry, których potomkowie żyją do dzisiaj w lasach, pozostałościach Puszczy Śląskiej w okolicach Pszczyny. Inicjatorem tego wydarzenia był Książę Pszczyński  Jan Henryk XI. Te kilka pierwszych sztuk żubrów wypuszczono właśnie tu na Hamerli. Tu istniała leśniczówka, w którym mieszkał leśniczy Hamerla. Dziś na tym miejscu stoi domek myśliwski KŁ "Daniel" Tychy" . Taką historię mieliśmy okazję usłyszeć na zakończenie konkursu dla tropowców i posokowców z ust  Kolegi  Konrada Witosza, Szefa Komisji Kynologicznej Katowickiego oddziału PZŁ.

Dzień wcześniej. Wylewanie ścieżek. Na każdego czekało ciasto i kawka-to na dobry początek.

 

Konkurs Pracy Tropowców i Posokowców, Mysłowice 18.04.2015 odbywał się w historycznym miejscu. Sygnał do zbiórki przewodników i całą oprawę muzyczną zapewnił Kolega Marek Czech. 

 

Przewodnicy zostali przywitani przez Gospodarzy konkursu, Sędziów, Asystenta. 

 

Po losowaniu ścieżek przewodnicy wraz z psami udali się do wyznaczonych miejsc. Ścieżki miały średnią trudność. Były wylane w terenie nie nadmiernie ciężkim. Jednak długość oraz niektóre przeszkody terenowe, które czekały na przewodników nie ułatwiały pracę ich psom. Dodatkowym utrudnieniem były krążące daniele, które zaciekawione ruchem obserwowały wysiłki zawodników. Opolowane gończe miały z nimi problem. Po skończonych ścieżkach przewodnicy mogli usłyszeć uwagi Sędziów na temat charakterystyki pracy ich psów.

 

Tym razem wśród tropowców bezkonkurencyjne były jamniki zajęły 3 pierwsze lokaty.

 

 

Nasze Stowarzyszenie ufundowało trzy nagrody: dla I lokaty (obroża ze smyczą firmy "Jagul"), najlepszy gończy polski (obroża ze smyczą firmy "Jagul"), najlepszy przewodnik (puchar), dla przewodnika, który przyjechał z najdalszej odległości (książka "Śląskie łowy" Wydawnictwa Mirczumet).

 

Po konkursie chwila na rozmowy...

 

A Żonę kochamy nie tylko za to, że wraz z psem zdobyła dyplom I stopnia :-)

 

(19.04.2015)

 

W ostatni weekend w województwie Śląskim odbyły się dwie wystawy. Pierwsza, w ramach Expohunting, obejmowała jedynie psy z certyfikatem użytkowości. Na I Krajowej Wystawie Użytkowych Psów Ras Myśliwskich (organizator ZKwP o.Bytom) bardzo dobrze zaprezentowały się psy Członków  naszego Stowarzyszenia. Gramen Kłusująca Sfora wygrał rasę oraz Best in Show wystawy. Czekoladowa Keja Ze Słonecznej Dąbrowy była najlepszą suką w rasie i zdobyła tytuł BOS.

 

 

Na Krajowej Wystawie Psów Rasowych (ZKwP o.Zabrze) najlepsza okazała się Cytra Z Mahoniowej Sfory. Ta piękna suka zdobyła tytuł BOB (na zdjęciu pierwsza od prawej).

 

(17.04.2015)

 

FILMIKI z WYKŁADÓW z NASZYCH WARSZTATÓW w MIASTECZKU ŚLĄSKIM: 

 

C.D.N......

W dniu 12-go kwietnia 2015 roku odbyły się Warsztaty dla Tropowców Regionu Górnośląskiego zorganizowane przez Stowarzyszenie Miłośników Gończego Polskiego. Warsztaty zostały przeprowadzone w Miasteczku Śląskim w obwodzie łowieckim należącym do Koła Łowieckiego „Gronostaj" Katowice. Na warsztaty zgłosiło się 20 przewodników, wielu z nich to właściciele młodych psów, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tropieniem.   

Warsztaty rozpoczęły się o 10.30. Uczestników i gości przywitał Prezesa Stowarzyszenia Marek Kałka. Następnie Kolega Sławomir Skórka (główny organizator naszych warsztatów) zapoznał przewodników z charakterystyką sfarbowanych ścieżek - m.in. o krążącej chmarze jeleni na naszych ścieżkach. Po takim wprowadzeniu mógł się rozpocząć wykład Kolegi Ryszarda Staniaka – myśliwego i  właściciela utytułowanego posokowca bawarskiego Toresa z Klanu Posokowców. Tores w zeszłym roku podniósł postrzałki na ogólną wagę 1919 kg. Od początku swojej pracy całkowita waga podniesionych przez tego psa postrzałków wynosiła 6774 kg.

Od naszego wykładowcy dowiedzieliśmy się wielu przydatnych informacji dotyczących szkolenia tropowca, prawidłowego układania ścieżek tropowych, jak również wychowania czy odpowiedniego żywienia psa myśliwskiego. Wiele czasu Kolega Ryszard poświęcił na omówienie zasad bezpieczeństwa podczas poszukiwania postrzałków – zarówno w odniesieniu do człowieka, jak i do psa.  Po wykładzie nasz prelegent omówił w praktyce egzekwowanie posłuszeństwa od psa, a następnie przeszedł z Toresem przygotowaną wcześniej ścieżkę pokazową. 

Po chwili ogólnie pojętego „relaksu”, uczestnicy warsztatów pojechali na przygotowane wcześniej 19 ścieżek tropowych. W tym miejscu szczególne podziękowania kierujemy w stronę naszego Kolegi Sławka Skórki, który zajął się sprawami organizacyjnymi i ogólnie pojętą logistyką. Dziękujemy również Koledze Waldemarowi Bajorowi za pomoc w układaniu i wylewaniu ścieżek. Ścieżki były różnej długości 150-700 m, różniły się również czasem położenia od 4-18 godzin. Ścieżki oznakowane były w sposób naprawdę profesjonalny, co bardzo ułatwiało przewodnikom dotarcie do "swoich" ścieżek, a później ewentualne korekty pracy psa na tropie. Część ścieżek na życzenie przewodników nie było oznaczonych - praca na nich miała zbliżyć się do pracy na naturalnym postrzałku. Ścieżki zostały położone przy pomocy rapet i farby dzika. Psom nie ułatwiła pracy chmara jeleni i sarny, które kręciły się w okolicy. Mimo to znakomita większość zespołów ludzko-gończych ukończyło swoje tropowe zadanie. 

Po pracy na uczestników czekał kociołek węgierski, ciasta i inne smakołyki. Warsztaty zakończyły się wieczorem. Do zobaczenia za rok!

Władze SMGP dziękują KŁ "Gronostaj" Katowice oraz Nadleśnictwu "Świerklaniec" za wydatną pomoc w przygotowaniu naszych Śląskich warsztatów. Darz Bór.

Szczególne podziękowania składamy Koledze Ryszardowi Staniakowi za ciekawy wykład, pokaz i skomentowanie ścieżki demonstracyjnej oraz wejścia na ścieżki z niektórymi naszymi przewodnikami i naszymi psami. Darz Bór.

 

Zbiórka:

 

Poranne przygotowania przed wyjściem na ścieżki:

 

Wylewanie farby:

 

Wykład Kolegi Ryszarda Staniaka:

 

Ścieżka pokazowa:

 

 

W terenie:

 

Po ścieżkach większość psów i przewodników mogła być zadowolona:

 

Po ścieżkach "czas wolny":

(13.04.2015)

W dniu dzisiejszym kilku członków Stowarzyszenia pomagało w wyznaczniu ścieżek tropowych na Regionalny Konkurs Pracy Tropowców w Mysłowicach ( ZO Katowice ), który odbędzie się 18.04.2015r. 

 

Zbiórka i przekazanie informacji jak wyznaczać ścieżki, i w których częściach lasu

Przybory potrzebne do ozanczania ścieżki tropowej - taker i karteczki

Zaznaczanie początku ścieżki tropowej

 

Zaznaczanie końca ścieżki tropowej

Teren na ścieżkę tropową miejscami dość łatwy, ale z uwagi na dużą populację daniela w tym regionie, konkurs wcale nie uchodzi za łatwy.

(10.04.2015)

Zapraszamy do zapoznania się z wynikami gończych polskich w konkursach pracy psów myśliwskich w sezonie 2014

Tradycyjnie już zamieszczamy informacje o lokatach, zdobytych dyplomach, jak również szczegółowej punktacji w konkurencjach konkursów.

  WYNIKI 2014

W dziale Rankingi podsumowanie wygranych konkursów pracy w 2014 roku przez gończe polskie

RANKING 2014

Dzięki dużej aktywności naszego Kolegi Adama Kloca nasze warsztaty - 01-02.05 Nowe Miasteczko-Nieciecz, Warsztaty dla Tropowców i Dzikarzy Regionu Polski Zachodniej - zapowiadają się niezwykle interesująco. Wśród naszych gości będzie Przewodniczący Okręgowej Komisji Kynologicznej Pan Zbigniew Jankowski (PZŁ Jelenia Góra). Pan Jankowski jest jednym z pierwszych hodowców gończego polskiego (Rumcajsowe Obejście) nastawionych na użytkowe wykorzystanie rasy. Wykładowcami będą sędziowie pracy: Marta Kapelska, Janusz Sajnóg. 

Plan warsztatów

Dzień pierwszy

Miejsce – zajazd „Kacper” Nowe Miasteczko (koło stacji BP)
• 9.00 - 9.30  Zakwaterowanie 
• 10.00-10.15 Powitanie
• 10.15 – 11.00 Dzikarz czy tropowiec - wybór psa, rasy
• 11.00 – 12.00 Gończy Polski - polski myśliwy z polskim psem, historia rasy , GP reaktywacja – moda czy uniwersalność, SMGP – cele-założenia stowarzyszenia
• 12.00 – 12.15 Przerwana wypuszczenie psów 
• 12.15 – 13.00 Praca tropowców i na ścieżce - omówienie konkursu
• 13.00 – 13.45 Praca w zagrodzie - omówienie konkursu
• 13.45 – 14.00 Przerwa na wypuszczenie psów 
• 14.00 – 15.00 Obiad
• 15.00 – 16.00 Żywienie psów, pierwsza pomoc
• 16.00 – 17.00 Bezpieczeństwo w czasie polowań (ubezpieczenie psów, środki i urządzenia zabezpieczające psy podczas polowania)
• 17.00 – 17.15 Przerwana wypuszczenie psów 
• 17.15-18.00 Wydanie dyplomów pamiątkowych 
• 18.00-19.00 Czas wolny 
• 19.00 – Kolacja, grill, praca w grupach 
Dzień drugi:
• 8.00-9.00 Śniadanie, przejazd do Niecieczy
• 9.00-14.00 Zajęcia praktyczne w terenie. Podział na dwie grupy. Jedna grupa praca na ścieżkach, druga grupa praca w zagrodzie. 
• 14.00-15.00 Obiad 
• 15.00-15.30 Podsumowanie warsztatów, zakończenie spotkania.

 

Lista przyjęć jest już niemal zamknięta. Zostało jeszcze kilka wolnych miejsc.Koszt warsztatów to 250 zł (dla Członków SMGP zniżka).

Chętnych prosimy o kontak z Kolegą Adamem Klocem: z.sfora@wp.pl

 

 

Nasze Stowarzyszeniowe szkolenie już wkrótce! Warsztaty dla Tropowców Regionu Górnośląskiego już w najbliższą niedzielę w Miasteczku Śląskim. Wczoraj pod nadzorem naszego Kolegi Sławomira Skórki wyznaczaliśmy ścieżki. Będą one miały różną skalę trudności-od 100/150 m. (dla gończej młodzieży, która dopiero rozpoczyna pracę na sfarbowanych ścieżkach), po 700 m. bez oznaczenia (dla doświadczonych przewodników i ich psów). 

W trakcie naszych warsztatów będziemy mieli okazję posłuchać wykładu Kolegi Ryszarda Staniaka, zobaczyć ścieżkę demonstracyjną opisywaną przez naszego wykładowcę. Będzie oczywiście okazja do wspólnych rozmów, posiłku przy ognisku.

A oto kilka zdjęć z naszego poświątecznego leśnego spotkania:

Zbiórka.

 

Sławek ma już dla nas rozpisane ścieżki - zaraz będziemy realizować przygotowane plany.

 

Azymut wyznaczony.

 

Teren ścieżek dla najmniej doświadczonych psów.

 

Tomek wydaje się komentować najtrudniejsze ścieżki... No cóż, zobaczymy jak będzie.

 

(08.04.2015)

 

 

Z OKAZJI ŚWIĄT WIELKANOCNYCH ŻYCZYMY TEGO CO DOBRE, PRAWDZIWE I PIĘKNE.

NIECHAJ  ŚWIĘTA ZMARWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO UPŁYNĄ WŚRÓD BLISKICH  

W CIEPŁEJ RODZINNEJ ATMOSFERZE, W  POGODZIE DUCHA I RADOŚCI.