Polish-English (Google Translate)Polnische-Deutsch (Google Translate)Polonais-Français (Google Translate)Польсько-Yкраїнського (Google Translate)Польска-беларускай (Google Translate)Lenkijos-Lietuvos (Google Translate)Poľsko-Slovenská (Google Translate)Lengyel-Magyar (Google Translate)

Kwiecień

WYDARZENIA » Rok 2013 » Kwiecień

Regionalny Konkurs Pracy Tropowców w

DąbrówceLeśnej 28.04.2013

28 kwietnia 2013 w Wielkopolskich lasach na terenie dzierżawionym przez KŁ „Nad Flintą” obył się Regionalny Konkurs Pracy Tropowców i Posokowców organizowany przez PZŁ w Poznaniu.

Zbiórkę przeprowadzono na terenie strzelnicy myśliwskiej w Dąbrówce Leśnej k. Obornik. Uczestników konkursu i sędziów powitał Przewodniczący Komisji Kynologicznej NRŁ PZŁ, a zarazem Sędzia Główny konkursu Andrzej Brabletz wraz z Przewodniczącym Komisji Kynologicznej ORŁ w Poznaniu  Andrzejem Jakubowskim. Omówiono sprawy organizacyjne dotyczące przebiegu konkursu. Do Komisji Sędziowskiej zaproszono również Kol. Martę Kapelską i Kol. Tomasza Wyknera.

Do konkursu zgłoszono 6 posokowców i 10 tropowców. Klasa posokowców była reprezentowana przez posokowce bawarskie. Wśród tropowców znalazło się 6 gończych polskich, 2 ogary polskie, cocker spaniel i jamnik szorstkowłosy. Wśród tropowców zgłoszono do konkurencji 2 oznajmiacze i 1 oszczekiwacza. W klasie posokowców przyznano 4 dyplomy I stopnia i 2 dyplomy III stopnia. W klasie tropowców przyznano 5 dyplomów I stopnia, 1 dyplom II stopnia, 3 dyplomy III stopnia. Jeden  tropowiec nie ukończył pracy na ścieżce.Tylko 1 tropowiec uzyskał maksymalną liczbę punktów z pracy na tropie, jednak za pozostałe konkurencje miał obniżone oceny. Podium w klasie tropowców należało tego dnia do Gończych Polskich, a o lokatach zadecydował wiek psów.

Początkowo wydawało się, że deszcz, który padał w nocy ułatwi pracę psom. Jednak tak się nie stało. Żaden tropowiec nie uzyskał maksymalnej liczby punktów. Tak to bywa, że słaby deszcz pomaga, a mocniejszy wręcz przeciwnie (w każdym razie, na aurę winę można zrzucić zawsze).

Należy podkreślić, ze organizacja konkursu była na najwyższym poziomie.

Przewodnicy psów byli dokładnie o wszystkim poinformowani. Dojazd na konkurs był oznaczony już z głównej drogi (Oborniki-Połajewo). Organizatorzy zapewnili także przewodnikom transport na ścieżki, do których dojazd także był oznaczony. Podczas całego konkursu dostępna była kawa i herbata, a po ukończonej pracy można było zregenerować siły posilając się do syta myśliwskim bigosem i kiełbaskami.

Konkurencje odłożenia i pracy na ścieżkach przeprowadzono bardzo sprawnie. Ścieżki przebiegały przez dosyć zróżnicowany teren, częściowo przechodziły przez wysoki las, częściowo przez podszyty.

Ścieżki tropowe były położone od sobie w bardzo dużej odległości i przy nawet bardzo silnym wietrze, nie było mowy aby pies zszedł na ścieżkę obok. Również bardzo sprawnie przebiegło podliczanie punktów i wyłonienie zwycięzców w poszczególnych klasach.

Podsumowując: wielkopolska gościnność i poznański ordnung.

Pełne wyniki wkrótce w dziale "Konkursy pracy/Wyniki".

 

I miejsce CEKIN Dziczy Amok, II miejsce CHYRA Gończa Radość, III miejsce MOZART Asanegra

 

 

 

Krajowy Konkurs Pracy Tropowców

w Jeleśni 27.04.2013

Krajowy Konkurs Pracy Tropowców – Jeleśnia 27.04.2013 już za nami. Wśród dwudziestu dwóch zgłoszonych do udziału w konkursie psów, najliczniejszą grupę stanowiły gończe polskie, bo aż dziesięć. Ostatecznie wystartowało sześć suk i trzy psy. Silną ekipę stanowiły też jamniki. Ponadto mogliśmy obserwować pracę labradorów, płochaczy niemieckich oraz basseta.  Ceremonia otwarcia i zamknięcia odbyła się na terenie przyległym do Urzędu Gminy Jeleśnia. Tropowce pracowały w dwóch grupach: Grupa I na terenie łowiska K.Ł. „Cietrzew” w Pewli Ślemieńskiej, Grupa II w łowisku K.Ł. „Jeleń” w Sopotni Wielkiej.    Przed psami i ich menerami stało nie lada wyzwanie. Wysoka temperatura oraz urozmaicenie terenu sprawiały, że praca przebiegała w dość trudnych warunkach. Większość ukończyła konkurs zdobywając dyplom.

Podkreślić należy, że pod względem organizacyjnym konkurs stał na bardzo wysokim poziomie. Gospodarze dołożyli wszelkich starań, aby praca przebiegała sprawnie i bez żadnych zakłóceń, w tym logistycznych. Zadbano także o podniebienie uczestników. Było pyszne ciasto, pieczona kiełbaska, swojski smalec, góralska kwaśnica, a na koniec prawdziwy rarytas – pieczony dzik. W czasie oczekiwania na ogłoszenie wyników można było podziwiać przepiękne trofea łowieckie. (Rezultaty konkursu w dziale "Konkursy pracy", zakładka "wyniki").

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Regionalny Konkurs Pracy Dzikarzy w

Opolu-Grudzicach 20.04.2013

Po długiej zimie mieliśmy okazję zobaczyć pracę dzikarzy. Nasze gończe nieco jeszcze nie wybudziły się ze snu zimowego. Dzisiaj oddały pola kopowowi, jamnikowi szorstkowłosemu, alpejskiemu gończemu krótkonożnemu. Zapowiadają rewanż na następnych konkursach. Wśród naszych gończych przeważały psy młode. Dla dużej części był to pierwszy konkurs. Pomimo, że zagroda nie była trudna, to dziki nie ułatwiły pracy psom. Na konkurs stawiły się 22 psy, z tego gończych polskich było 10. Zajeły kolejno: 6, 7, 8, 11, 13, 15, 16 miejsca. Jeden bez dyplomu. Dwa gończe polskie zostały niesklasyfikowane. Konkurs jak zwykle był okazją do porozmawiania na gończe i inne tematy. Pełne wyniki w dziale "konkursy pracy-wyniki".