Polish-English (Google Translate)Polnische-Deutsch (Google Translate)Polonais-Français (Google Translate)Польсько-Yкраїнського (Google Translate)Польска-беларускай (Google Translate)Lenkijos-Lietuvos (Google Translate)Poľsko-Slovenská (Google Translate)Lengyel-Magyar (Google Translate)

Kilka słów o psiej psychologii

W ŁOWISKU » GÓRALskie gawędy » Kilka słów o psiej psychologii

WSTĘP PSYCHOLOGICZNY

 

Ze szczeniakiem jest jak z Żoną – pierwsze „chcę ją mieć”, drugie „mam ją”, trzecie „mam jej dość!”. Żeby tak nie było trzeba się brać ostro do roboty. Często spotykam się z pytaniem „Od kiedy zaczynać szkolenie psa?”. Odpowiedź jest następująca – jak najwcześniej – najlepiej od 4-6 tygodnia.

Staram się zawsze stawiać jasno sprawę nowemu właścicielowi psa –albo się przyłożysz przez pierwsze 2-3 lata i masz spokój albo męczysz się na własne życzenie całe życie. Wybór należy do Ciebie.

 

ŻELAZNE ZASADY:

1.KONSEKWENCJA I CIERPLIWOŚĆ

2.Psy są mądre. SENSOWNY WŁAŚCICIEL – MĄDRY PIES.

3.Podstawa szkolenia – SMAKOŁYK I TON GŁOSU.

4.KOMENDA WYDANA MUSI BYĆ WYKONANA!!! Jeśli wiemy, że pies komendy nie wykona – nie wydajemy jej!

5.KAŻDA WYDANA KOMENDA MUSI ZOSTAĆ ODWOŁANA!

6.Pies jest dla nas, a nie my dla psa.

Jeśli się do tych zasad nie zastosujesz, to niestety czeka Cię duży problem.

Psychika psa jest tak skonstruowana, że robi on tak by było mu jak najlepiej – idzie po same pozytywy po najmniejszej linii oporu. Metody szkolenia nie zmieniły się od tysięcy lat – najbardziej znana to metoda kija i marchewki– tylko UWAGA! – trzeba dobrze wyczuć psychikę i charakter psa. Na podstawie własnego doświadczenia z gończymi polskimi – proporcje 95% marchewki i 5% kija wydają się być odpowiednie.

 

P.S. Nie traktuj psa jak człowieka, bo on potraktuje Cię jak psa.

Edward Hałdysz

C.D.N