Polish-English (Google Translate)Polnische-Deutsch (Google Translate)Polonais-Français (Google Translate)Польсько-Yкраїнського (Google Translate)Польска-беларускай (Google Translate)Lenkijos-Lietuvos (Google Translate)Poľsko-Slovenská (Google Translate)Lengyel-Magyar (Google Translate)

Jak wybrać szczenię GP? c.d.

W ŁOWISKU » GÓRALskie gawędy » Jak wybrać szczenię GP? c.d.

Jak wybrać szczenię GP? c.d.

         W niemieckich hodowlach po zamówieniu i zaliczkowaniu, otrzymujemy  numer psa i odbieramy go w wyznaczonym terminie. Na Słowacji ( mój ulubiony kraj ) wybór „malca” jest prawdziwym świętem – w wyznaczonym terminie i o ustalonej godzinie przyjeżdża „komisja”, w skład której wchodzą: przyszły właściciel, doświadczony hodowca danej rasy, weterynarz i inni zaprzyjaźnieni psiarze w liczbie co najmniej 4 ( czasami 6-7 osób ). W określonym miejscu zastawiony po same brzegi jest stół i wszyscy świętują. Czasami od tego świętowania to głowa boli kilka dni J … Tam wybór szczeniaka to również wielki przywilej. 

Wracając do polskiej rzeczywistości. Do poszukiwań szczeniaka zaangażujmy kilka osób, najlepiej takich, które znają się na psach. Co do wyboru konkretnego psa pod względem charakteru, napisałem kilka uwag w poprzednim artykule. Jeśli chodzi o eksterier, to do danej hodowli najlepiej pojechać z osobą – specem od „modnych” ras. Przy wyborze „na eksterier” najlepiej ustawić szczeniaka na stole w pozycji wystawowej – wtedy można w miarę wytypować najlepszego osobnika.

Przechodząc do sedna sprawy – czy chcemy „pikną cycatą blondynkę” czy „mądrą żonę na całe życie”? (przepraszam za bezpośredniość). Ale tak po góralsku – to co mi po MISS, skoro obiadu nie umie ugotować… Nie mówiąc już o patroszeniu dzika ( a to też trzeba brać pod uwagę). Jak tu opisać krótko i na temat sprawę wyboru, z którym będziemy się „zmagać” przez następne 10-15 lat. Jak to z babami sprawa nie jest prosta…

Wyboru szczeniaka należy dokonać, gdy piesek ma 8-9 tygodni. Wraz ze szczeniakiem powinniście otrzymać:

·         Książeczkę zdrowia (pies powinien być 3 krotnie odrobaczony i zaszczepiony szczepionką Puppy)

·         Metryczkę upoważniającą do wyrobienia rodowodu w macierzystym oddziale ZKwP

·         Telefon do hodowcy

·         „Instrukcję obsługi”

·         Umowę kupna – sprzedaży

·         Zabawki

·         Szmatkę lub zabawkę z legowiska z zapachem suki i innych szczeniaków

·         Trochę karmy na początek i informacje na temat żywienia

·         Mile widziana wyprawka

Szczeniak powinien być zachipowany i/lub zatatuowany.

Pamiętajcie, że samo kupienie szczeniaka to najprzyjemniejsza i najłatwiejsza rzecz. Najgorsze i najtrudniejsze następuje dopiero potem.

 

Edward Hałdysz