Polish-English (Google Translate)Polnische-Deutsch (Google Translate)Polonais-Français (Google Translate)Польсько-Yкраїнського (Google Translate)Польска-беларускай (Google Translate)Lenkijos-Lietuvos (Google Translate)Poľsko-Slovenská (Google Translate)Lengyel-Magyar (Google Translate)

Ignacy Mościcki

CZYTELNIA » Znani myśliwi » Ignacy Mościcki

 

Ignacy Mościcki – wybitny polski chemik i fizyk, profesor Politechniki Lwowskiej później Warszawskiej. Po zamachu majowym w 1926 r. został prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej z nominacji Józefa Piłsudskiego. Urząd złożył po klęsce wrześniowej w 1939 r.  Wcześniej, jako wynalazca opracował min. metodę pozyskiwania kwasu azotowego, destylacji ropy i stworzył tzw. kondensatory Mościckiego.Wartość wszystkich jego patentów liczono w dziesiątkach milionów dolarów – mimo to większość przekazał za darmo pozbawiając się intratnych dochodów. Znakomity organizator np. gdy został dyrektorem zrujnowanego przez Niemców kombinatu związków azotowych w Chorzowie w krótkim czasie tak rozwinął zakład, że Polska uniezależniła się od importu amoniaku,kwasu azotowego,azotanu amonu itp. Gdy wybudował fabrykę w Tarnowie, jedną z dzielnic nazwano na jego cześć Mościcami. Dla całej przedwojennej generacji był synonimem urzędnika najwyższej klasy. Jako prezydent, po wejściu w życie konstytucji kwietniowej uzyskał nadzwyczajne uprawnienia co dawało mu pozycję nr 1 w państwie.

W wieku młodzieńczym "zaraził" się myślistwem do którego powrócił jako dojrzały mężczyzna. W okresie sprawowania prezydentury ulubionym niejscem polowań stała się Spała, gdzie zapoczątkował tradycję obchodów dnia św.Huberta. Dziś jest to centralne święto polskich myśliwych. Chętnie odwiedzał też Białowieżę – w tamtejszej puszczy urządzał polowania reprezentacyjne dla zagranicznych gości. Po przekazaniu mu w 1931 w darze przez społeczeństwo śląskie zameczku na Zadnim Groniu w Wiśle przyjeżdżał tu regularnie na wypoczynek i na jesienne łowy na bażanty i zające. Miał na pokocie obok zwierzyny płowej i czarnej również drapieżniki: niedźwiedzie, rysie i wilki.  Wyprawa ze strzelbą w towarzystwie takiej osobistości jak prezydent Mościcki czyli światowej sławy naukowca i głowy państwa o znakomitej prezencji była formą najwyższej nobilitacji. Doceniał to szczególnie wielki łowczy Rzeszy niemieckiej Hermann Goring. Podczas jednego z polowań w Białowieży obdarzył naszego prezydenta niezwykłym podarunkiem myśliwskim – posokowcem bawarskim ułożonym do tropienia.

 

 

 

(02.03.17)