Polish-English (Google Translate)Polnische-Deutsch (Google Translate)Polonais-Français (Google Translate)Польсько-Yкраїнського (Google Translate)Польска-беларускай (Google Translate)Lenkijos-Lietuvos (Google Translate)Poľsko-Slovenská (Google Translate)Lengyel-Magyar (Google Translate)

Buty tropowe

CZYTELNIA » Szkolenie » Buty tropowe

Zrób To Sam - "Buty Tropowe" 

Ułożenie dobrego tropowca wymaga od przewodnika wiele czasu, cierpliwości i konsekwencji. Tropowca przyuczamy na ścieżkach tropowych, które najczęściej zakładamy sami. Taką ścieżkę tropową można przygotować wykorzystując do tego celu farbę zwierzyny wcześniej upolowanej np. dzika, jelenia, daniela. Można również użyć do tego celu rapet dzika lub badyli jelenia, skrapiając je co jakiś czas kilkoma kroplami farby - taki typ ścieżek tropowych jest często spotykany na konkursach pracy posokowców.

Bardzo przydatne okazują się tzw. buty tropowe. Pozwalają one na znaczne ogranieczenie ludzkiego zapachu, umożliwiając nam tym samym położenie ścieżki tropowej bardzo zbliżonej do naturalnego tropu postrzałka. Niestety w Polsce bardzo trudno dostać buty tropowe, a jeśli już takowe znajdziemy w internecie, zwykle sporo kosztują. Ale potrzeba matką wynalazku. Jeśli macie dryg techniczny, możecie przy niewielkim nakładzie finansowym i czasowym stworzyć takie buty sami. Ja swoje dostałam na Dzień Kobiet i uważam, że był to bardzo trafiony prezent, a ponieważ w praktyce okazały się naprawdę wygodne ( tak, wygodne) i praktyczne, postanowiłam podzielić się "instrukcją wykonania" osobistych butów tropowych.  

Wszystkie materiały dostępne są w dużych hipermarketach lub składach budowlanych.

 

Materiały potrzebne do wykonania jednego buta tropowego z mocowaniem rapety z tyłu buta:

1. Deska o wym. 400x20x120 mm (dł x wys x szer)

2. Pasek mocujący 2 sztuki 400x20 mm (dł x szer ) kupione w dziale lin i pasków 

3. Wspornik belki wewnętrzny 120x60x80 (dł x wys x szer) - parametry w zależności od wielkości buta, w którym chodzicie na codzień

4. Uchwyt do rur - obejma 2'' z gumą 2 sztuki o wym. 59 x 63 mm 

5. Wkręty do drewna 10 sztuk wym. 40 x 2,5 mm (tworzą swoisty bieżnik buta, zabezpieczając przed poślizgiem w terenie)

6. Kątownik łącznikowy 50 x 150 x 35 mm (dł x wys x szer)

7. Śruba z nakrętką M10 2 sztuki

 

KOSZT ok. 40 zł za parę + 2 godziny roboty

Naprawdę warto mieć taką parę w domu. Satysfakcja z pracy psa, który przeszedł ścieżkę położoną na samych rapetach jest ogromna !!!

 

Poniżej przedstawiam jeszcze inny rodzaj butów tropowych, z innym sposobem mocowania w nich rapety. Miałam okazję chodzić również w tych butach i mogę zdecydowanie powiedzieć, że są mniej "przewidywalne". Chodzi się w nich dość niepewnie i są znacznie cięższe. 

Marta Jaworska