Polish-English (Google Translate)Polnische-Deutsch (Google Translate)Polonais-Français (Google Translate)Польсько-Yкраїнського (Google Translate)Польска-беларускай (Google Translate)Lenkijos-Lietuvos (Google Translate)Poľsko-Slovenská (Google Translate)Lengyel-Magyar (Google Translate)

"Śląskie Łowy"

CZYTELNIA » Recenzje i zapowiedzi książkowe » "Śląskie Łowy"

Prezentujemy kolejną, ciekawą książkę wydawnictwa MIRCZUMET - "Śląskie Łowy" autora Edwarda Goszyka. Książka pokazuje Górny Śląsk jako obszar o bogatej łowieckiej kulturze. Poznajemy barwny świat dawnych polowań, dowiadujemy się wielu nieznanych faktów. Ciekawe są informacje historyczne. Książkę polecamy zwłaszcza myśliwym z Górnego Śląska.

"Śląsk – kraina kopalnianych szybów, dymiących kominów hut i zanieczyszczonego powietrza – taki obraz naszej ziemi ciągle jeszcze pokutuje w społeczeństwie. I jest w tym sporo prawdy, ale jest też zgoła inny Śląsk – kraina lasów i dzikiej zwierzyny. Ziemia, na której jeszcze nie tak dawno żyły tury, a nieprzebyte puszcze stanowiły mateczniki dla niedźwiedzi, rysi i wilków. Tu powstawały pierwsze zwierzyńce, a możne rody władające tymi ziemiami sprowadzały do swych włości daniele, jelenie sika czy muflony. Tu wreszcie nad rzeką Mała Panew, płynącą meandrami pośród puszczańskich lasów rodziło się hutnictwo.

Wielu współczesnych mieszkańców Śląska, nie zdaje sobie często sprawy, z przebogatej tradycji łowieckiej swojej ziemi, oraz z bogactwa zwierzyny, jaka tu kiedyś występowała i występuje nadal. „Śląskie łowy’’ autorstwa Edwarda Goszyka, to pozycja o niezwykłych walorach historycznych i poznawczych. Napisana przez leśnika i myśliwego, który przepracował w naszych lasach prawie 45 lat, stanowi bezcenny dokument, mówiący o historii łowiectwa na śląskiej ziemi.

Autor, to nie tylko leśnik, to także niezwykle dociekliwy historyk, a godziny jakie spędził w różnych archiwach przekopując się przez tomy akt, pozwoliły mu na stworzenie tej niezwykłej książki. Czytelnik znajdzie tu mnóstwo bezcennych informacji, popartych dokumentami na temat nie tylko łowiectwa i zwierzyny, ale też historii Śląska od najdawniejszych czasów. Jest to lektura pasjonująca, a miejscami nawet sensacyjna. Mamy tu opisy spotkań z kłusownikami, mamy
wykazy powinności związanych z łowiectwem, jakie dawni mieszkańcy musieli świadczyć na rzecz swych panów, mamy wreszcie wykazy strzelonej zwierzyny i kosztów, jakie ponosili właściciele tych ziem, na rzeczutrzymania zwierzyńców".

Spotkanie promocyjne książki odbędzie się dnia 12 kwietnia 2014 r. o godz. 17 w siedzibie zespołu Pieśni i Tańca Śląsk w Koszęcinie. Spotkamy się z autorem, będą występy artystów zespołu ,,Śląsk'' będzie wystawa prac Jarosława Janickiego który książkę zilustrował oraz wiele innych atrakcji.

Serdecznie zapraszamy.

Książka została wydana przez Wydawnictwo MIRCZUMET-Maciej Mirczewski

http://www.mirczumet-wydawnictwo.pl